100 Yıl Sonra Kurtuluş Yolunda

Mayıs 23, 2019 0 Yorum Türkistan , Türkiye 460 Görüntülenme
100 Yıl Sonra Kurtuluş Yolunda

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için silah arkadaşlarıyla birlikte Bandırma Vapuru’yla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasının 100’üncü yıl dönümünde ORHA yazarları Samsun’da bir araya geldi.

“100 Yıl Sonra Kurtuluş Yolunda Dünya’dan Samsun’a” faaliyeti kapsamında, Kastamonu – Inebolu – Sinop – Samsun – Havza – Amasya şehirleri ziyaret edildi. Köstence, Almatı, Buhara, Priştina, Şımkent, Gence, Taşkent, Pavlodar gibi Türk Dünyasının çeşitli bölgelerinden gelen geleceğin iletişimcileri, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında önemli rol oynayan şehirlerle tanıştı.

Etkinlik kapsamında yazarların ilk durağı Kastamonu şehri oldu. Kastamonu’da Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz ORHA yazarlarına  şehrin tarihi yerlerini gezdirerek şehirle ilgili değerli bilgiler verdi. Öncelikle şehir merkezindeki Nasrullah Külliyesi ziyaret edildi. Milli Mücadele yıllarında, Anadolu’yu dolaşarak Kurtuluş Savaşı’na destek toplayan Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un, Nasrullah Camii’nde de vaaz verdiği ve halkı Milli Mücadele için cesaretlendirdiğiyle ilgili bilgiler paylaşıldı. Ardından Kastamonu Yazma Eser Kütüphanesi, Kastamonu şehir meydanındaki tarihi binalar ve Kastamonu Arkeoloji Müzesi ziyaret edildi.

Son olarak Doç. Dr. Ercan Çelebi ORHA yazarları için yaptığı “Milli Mücadelede İnebolu-Çankırı-Kastamonu-Ankara Hattı ve Önemi. İstiklal Yolu” konulu sunumunda İnebolu-Ankara hattının Kurtuluş Savaşındaki öneminden bahsetti. Çelebi gerçekleştirdiği sunumunda şöyle konuştu: “Kurtuluş Savaşında İnebolu “Kurtuluş Savaşı döneminde Anadolu’nun dışarı açılabileceği tek güvenli yer Kastamonu İnebolu Limanı idi. Türk toplumunun yaşayabilmesi, mücadelenin başarıya ulaşabilmesi, İnebolu Limanından gelecek mühimmata bağlı idi. Bu sebeple İnebolu-Ankara arasındaki bu yol Milli Mücadele için hayati bir önem taşıyordu.  Savaş için mühimmat ve gerekli malzemeler Kastamonu’nun kahraman kadınları, yaşlıları ve çocukları tarafından çok zor şartlarda Ankara’ya taşınıyordu. İşte bu sebeplerden, İnebolu’dan Ankara’ya uzanan bu zorlu yola “İstiklal yolu” denilmektedir”.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!