105 yıldır soğuk “Sarıkamış”

Aralık 22, 2019 0 Yorum Analizler , Kafkasya 631 Görüntülenme
105 yıldır soğuk “Sarıkamış”

Bugün Sarıkamış şehitlerinin 105. yıl dönümü.  Bir asır önce 22 aralık 1914’te soğuk bir kış gecesi   Doğu Anadolu-Sarıkamış bölgesinde Türk ve Rus askerlerinin yine yüz yüze geldiği tarihtir.

1878’de 93 Harbi sırasında imzalanan Berlin Barış Antlaşması’na göre Osmanlı toprakları olan şimdiki Kars, Ardahan ve Artvin  bölgeleri de Rusya’ya verilmişti. Sarıkamış da bu antlaşmanın bir parçasıydı. Osmanlı komutanlarının girişimiyle Birinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen  Sarıkamış Harekatının sebebi Osmanlı’nın 93 Harbi sırasında kaybettiği toprakları geri alma isteği ve Rus İmparatorluğu’nun Doğu Anadolu’ya girmesini önlemekti. Osmanlı ordusu Sarıkamış’a ani bir baskın yaparak, Rus ordusunu dağıtması halinde Kafkasya içlerine doğru hareket edecekti. Önce 93 Harbinde kaybedilen topraklar geri alınacak sonrasında ise Hazar Denizine kadar Türk yurtları özgürlüklerine kavuşturulacaktı.

Sarıkamış’a doğru hareket eden Osmanlı askerlerinin yönetimi başta Enver Paşa olmakla, Hafız Hakkı Paşa ve İhsan Paşa’nın komutanlığındaydı. 22 Aralık 1914’te başlayıp 15 Ocak 1915’te Osmanlı ordusunun beklenmedik yenilgisiyle sonuçlanan harekat her iki tarafın da ciddi can ve mühimmat kaybına neden oldu. Yenilginin temel sebepleri dondurucu soğuk havanın ve coğrafi koşulların yarattığı zorluklardı.

Bu savaşta Osmanlı askerlerinin büyük çoğunluğu donarak şehit düşmüş, zor tabiat şartları savaşın Rusların lehine sonuçlanmasını tetiklemiştir.

O gece on binlerce Türk askeri şehitlik zirvesine yükselmiştir. Her zaman yaptıklarını gibi Sarıkamış’ta da her şeye rağmen vatan toprağı için kanlarının son damlasına kadar savaştıkları için bugün de o şehitleri saygıyla anıyoruz.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!