12 ülkenin diplomatlarından Çin’in “eğitim kamplarına” ziyaret

Ocak 10, 2019 0 Yorum Türkistan 478 Görüntülenme
12 ülkenin diplomatlarından Çin’in “eğitim kamplarına” ziyaret

Geçtiğimiz hafta 12 farklı ülkeden diplomatlar, Çin’in eğitim kampları olarak nitelendirdiği Doğu Türkistan’daki toplama kamplarını ziyaret etti.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Kırgızistan da dahil olmak üzere 12 ülkenin (Kazakistan, Rusya, Tacikistan, Özbekistan, Afganistan, Hindistan, Endonezya, Kuveyt, Malezya, Pakistan ve Tayland) diplomatları, 28-30 Aralık 2018 tarihlerinde Doğu Türkistan’ı (Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ) ziyaret ettiklerini bildirdi.

Diplomatlar ziyaret kapsamında Urumçi, Kaşgar ve Khotan kentlerini gezerek bölgenin sosyo-ekonomik durumu ilgili bilgileri edindiler ve yerel yönetimin izni ile ‘yeniden eğitim kamplarına da ziyarette bulundular.

Heyete iştirak eden elçiler ise yerel eğitim kurumlarında okuyan öğrenciler ile ortak görüşmeleri düzenlediler.

Söz konusu ziyaret, bu günlerde yerel yönetim tarafından uluslararası basın için düzenlenen benzer bir ziyaretin kamuoyuna yansıması ile duyuruldu. Ancak basının yoğun taleplerine rağmen, diplomatların‘eğitim kampları’ ziyareti hakkında ilgili makamlar tarafınca hiçbir açıklama yapılmadı.

Birleşmiş Milletlerin verilerine  göre, Çin’in ‘eğitim merkezlerinde’ tutulan Müslüman azınlıkların ( Uygur, Kırgız, Kazak v.s.) sayısı 1 milyonu aşıyor.

Çin ise 2016’dan beri dünyanın gündeminden düşmeyen bu toplama kamplarını ‘radikalleşmeye karşı mücadelenin yetkili bir yöntemi’ olarak nitelendiriyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!