2 bin Kazak’ın Çin’i terk etmesine izin

Ocak 11, 2019 0 Yorum Türkistan 478 Görüntülenme
2 bin Kazak’ın Çin’i terk etmesine izin

Çin, 2 binden fazla etnik Kazak’ın Çin vatandaşlığından çıkmasına ve ülkeden ayrılmasına izin verdi.

Kazakistan Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı, Pekin’in Doğu Türkistan (Sincan) bölgesinde yaşamakta olan 2 binden fazla etnik Kazak’ın Çin vatandaşlığından vazgeçmesine ve ülkeden ayrılmasına izin verdiğini açıkladı. Fakat bu 2 bin kişinin içinde kimlerin yer alacağıyla ilgili bilgi verilmedi. Açıklamada ayrıca, Kazakistan’a geldikten sonra, söz konusu insanların Kazakistan vatandaşlığı veya daimi oturma izni alabileceği duyuruldu.

Çin Dış İşleri Bakanlığı ise konuya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Daha önce medyada Kazakistan’a taşınan Çin Kazaklarının Doğu Türkistan’daki akrabalarıyla iletişime geçemedikleriyle ilgili çeşitli haberler yer almıştı. Yüzlerce insan, akrabalarının ve yakınlarının evlerine dönebilmeleri umuduyla hükümet kurumlarına, sivil toplum kuruluşlarına mektup yazmış, basın toplantılarına katılmışlardı.

Son bir kaç ayda Kazakistan’da yaşayan Çin Kazakları eğitim kamplarında bulunan akrabalarının serbest bırakıldığını duymaya başladı. Fakat nedeni belli olmayan durumlarla serbest bırakılanlar Çin’i terk edememişlerdir.

Dünya Kazaklarının %13’ünü  oluşturan Çin Kazakları, yurt dışındaki en büyük Kazak diasporasıdır. Çin’deki Kazak nufüs sayısı 1.46 milyonu oluşturmaktadır. Bazı verilere göre ise Çin’de toplamda 2 milyon Kazak yaşamaktadır.

Çin Kazaklarının geneli Sincan Uygur Özerk Bölgesinide yer alan İli Özerk Kazak İlinde, Mori Kazak Özerk İlçesinde ve Barköl Kazak Özerk İlçesinde yaşamaktadır. Ayrıca, Sinhay Eyaletindeki Haixi Moğol ve Tibet Özerk İli ve Gansu Özerk Bölgesindeki Aksai Kazak Özerk ilçesi Kazakların en yoğun yaşadıkları yerlerdir.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!