20. Yüzyılın Cezasız Kalan Vahşiliği: Hocalı Katliamı

Şubat 25, 2018 0 Yorum Analizler , Bölgeler , Kafkasya 1920 Görüntülenme

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesine ait olan Hocalı şehri 20. yüzyılın en büyük ve acımasız katliamlarından birine şahitlik etmiştir. Ermeni askerler tarafından acımasızlıkla gerçekleştirilen bu işgalci katliam Hocalı’da yüzlerle masum insanın ölümüne neden olmuştur. Özellikle de Ermeni askerleri tarafından sivil halka karşı yapılmış işkenceler de katliamı daha da dehşet verici hale taşımıştır.

1992 yılında Şubatın 25’inden 26’sına geçtiği gece Ermenistan silahlı kuvvetleri savunmasız Hocalı halkına karşı katliama başladılar. Nüfusu 7000’e ulaşan Hocalı’da o gece 3000 kişi vardı. Nedeni ise 4 aydır çevresinin düşmanlar tarafından kuşatılması ve ahalinin bir kısmının şehri terk etmesiydi. Hocalı’ya girmek Ermeniler’in Karabağı işgal etme planlanın bir parçasıydı. Hocalı soykırımı 106’sı kadın, 63’ü çocuk olmak üzere 613 kişinin ölümüne, 1000’den fazla insanın yaralanarak sakat kalmasına neden olmuştur. Ayrıca o gece 1275 kişi de Ermeni askerleri tarafından esir alınmış ve bunlardan 150’sinden de halen haber alınamamıştır.

Hocalı savaş değildi katliamdı, soykırımdı! çünkü Ermeni askerleri tamamen silahsız sivil halkın üzerine silahlarla yürüdüler. Tüm  bu olaylar Ermeni komutan ve askerleri tarafından planlı ve acımasızlıkla gerçekleştirildi.  Katliam sırasında 8 aile tamamiyle yok edilmiş, 25 çocuk ebeveynlerinin her ikisini, 130 çocuk ise onlardan birini kaybetmiştir. Ermeni askerleri Şubatın karlı gecesinde kaçarak kurtulmak isteyenlere karşı önceden pusu hazırlamış ve acımasızca öldürülmüşlerdir.

Ermenilerin savunmasız insanlara karşı yaptığı vahşilikler görmezden gelinemez. O gece Ermeni askerleri sağ kalanlara insanlık dışı işkenceler yaptılar. Onların derilerini yüzmüş, ellerini, ayaklarını, kafalarını kesmiş ya da diri diri yakmışlardı. Hamile kadınların karnını keserek bebeklerini öldürmüş, çocukların da gözlerini çıkararak acı çektirmişlerdi. İnsanlık tarihinin nadiren görebileceği daha bir çok vahşiliklere imza atmışlardı.

Malesef insanlığa karşı yapılmış bu katliam ve vahişilikler halen cezasız kalmakta. Katliamla ilgili fotoğraf ve kanıt olmasına rağmen dünyanın bir çok yerinde Ermenilerin yaptığı soykırım bilinmemekte ve tanınmamaktadır. Ne Hocalı’ya yapılanlar ne de Karabağ’da olanlar halen cezasız kalmış ve Azerbaycan’ın toprakları olan Karabağ 26 yıldır Ermeni işgali altında. Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı gerçekleştirdiği bu katliamlar uluslararası düzeyde tanınmalı ve cezalandırılmalıdır.

 

Yazar: Nijat Pirizade

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!