2002 Balkan Türk Kadınları Ortak Meseleleri ve İşbirliği Kurultayı

Ocak 31, 2018 0 Yorum Analizler 990 Görüntülenme

Kitaplarda yazılı aşkın coğrafyaya bütünleştirilmesi için elimizden gelen projelerin geliştirilmesi ve uygulanması gayretine giriştik. İşte bu çerçevede Ankara’da 2002 yılında Yrd.Doç.Dr. Şenol Bal tarafından kurulan Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği tarafından  “Balkan Türk Kadınları Ortak Meseleleri ve İşbirliği Kurultayı” 28-31 Ağustos 2002 tarihinde Ohri’de gerçekleştirildi.

Bundan önce de kapsamlı olarak Birinci Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Kurultayı Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar İcra Heyeti tarafından 12-14 Ekim 2001 de Ankara’da gerçekleştirilmişti. Bu toplantıya Gagavuzya, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya ve Kosova’dan katılım sağlandı. Makedonya’dan katılanlar arasında rahmetli Sıdıka Aga da vardı.

Başkanlığını Sıdıka Aga’nın yaptığı Makedonya Türk Kadınları Teşkilatı’nın (MATUKAT) ev sahipliğinde Devlet Bakanı Dr. Reşat Doğru’nun da katılımları ile gerçekleşen “Balkan Türk Kadınları Ortak Meseleleri ve İşbirliği Kurultayı”nda Balkanlardaki Türk kadın teşkilatları Türkiye’den kadın dernekleri temsilcileri bir araya getiriliyordu. Ohri Mizo otelde gerçekleştirilen bu Kurultay’da tebliğler sunulmuş, değerlendirilmiş, raporlandırmaları yapılmış, Balkanlarda yaşayan Türklerin ve Türk Topluluklarının ortak politikalarının oluşturulması ve uygulanmasında öncülük eden kadın temsilcilerinin katılımı ile Balkan Türk Kadın Birliği kurulması teklifi yapılmış ve sonuç bildirgesi hazırlanmıştı. Yol boyunca hayaller ortaya konulmuş, kurtarıcı olarak girilen Ohri’de Türk kültürünün en güzel yaşandığı, kına gecesinin ve düğünün gerçekleştirildiği görülmüştür.

Makedonya dışından gelen misafirler için Makedonya’daki Türk varlığının yerinde görülmesi sağlandı. Türkiye’den katılan katılımcıların “Türk Kültürü”nü yaşatma gayretleri özellikle Gostivar’daki Türk düğününe katılım ile tersine dönmüş, öğrenilecek ve hatırlanacak birçok âdetin halı altına süpürüldüğü görüldü.

Bu Kurultay’a TİKA destek verdi. Batı Trakya’dan 5, Bulgaristan’dan 5, Kosova’dan 20, Makedonya’dan 93, Romanya’dan 4 katılımcı vardı. Türkiye’den 33 kişi katıldı. Katılımcılar arasında Şenol Bal, Hediye Akdere ve Ayşe Sucu da vardı.

İkincisi yapıldı mı bilmiyorum ama özelde de devam etse Balkan kadınları arasında irtibat kuruldu. Konut fonundan muafiyet yanı sıra bu 33 kişiye çift taraflı olarak ücretsiz vize sağlandı. Tabi Türklerin Bulgaristan Hükümetinde yer almaları, Yaşar Ali’nin Bulgaristan Dış İşleri Bakan yardımcısı olması önemliydi. Bulgaristan Türkleri 2017 de bölündüler. Kaybettiler.

Sözkonusu Kurultay 2002 de yapılacak Makedonya Genel seçimleri öncesinde soydaşlara destek olarak da düşünülmüştü. Devlet Bakanı Reşat Doğru’nun imzası ile Kültür Bakanlığı’ndan 30 Ağustos Zafer Bayramı da dikkate alınarak sanatçı desteği talep edilmiş ve destek alınmıştı.

Tabiki burada rahmetle minnetle anılması gereken Makedonya Türk Kadınlar Teşkilatı Başkanı Sıdıka Aga’dır. Güzel insanlar hızlı gidiyor. Bütün bu organizasyonun tek kahramanı oydu.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!