2018 “Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Yılı” İlan Edildi

Ocak 11, 2018 1 Yorum Bölgeler , Kafkasya 1981 Görüntülenme

Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 2018 Azerbaycan’da “Azerbaycan Halk Cumhuriyet Yılı” ilan edildi.

Dünya Çapında Kutlamalar Yapılacak

Cumhurbaşkanı Aliyev, 100 yıl önce Müslüman Doğu`da ilk demokratik cumhuriyetin kurulmasının tarihi önemini vurguladı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı, 2018 yılında bu önemli tarihle ilgili Azerbaycan’da ve dünya genelinde kutlamaların yapılacağını bildirdi.

Azerbaycan Halk Cumhuriyet’inin 1918’de Kuruluşu

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti, 1918 yılında Mehmet Emin Resulzade, Feteli Han Hoyski, Nesib Yusufbeyli, Samed Bey Mehmandarov, Aliağa Şıhlinksi  gibi devrin devlet adamları, askerleri ve ilim adamlarının misilsiz hizmetleri ve çabaları sayesinde Türk-Müslüman dünyasında ilk demokratik cumhuriyet 28 Mayıs 1918’de Gence’de kuruldu.

Nuri Paşa Bakü’ye Yürüdü

Osmanlı Devleti’nin başdumandan vekili Enver Paşa’nın emri ile Nuru Paşa`nın komuta ettiği Kafkas İslam Ordusunun Azerbaycan`a yardıma gelmesiyle 15 Eylül 1918 tarihinde Bakü düşmanlardan temizlendi ve Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

23 ay faaliyet göstermesine karşın, bu süreçte Azerbaycan Türkçe’si devletin resmi dili ilan edildi, Azerbaycan’ın şimdiki bayrağı, arması ve milli marşı kabul edildi. Etnik yapılarına bakmaksızın tüm vatandaşlara eşit haklar sağlandı, milli ordu oluşturuldu, kadınların seçme ve seçilme hakkı tanındı.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti, 28 Mayıs 1918`de kurulduktan 23 ay sonra Bolşevik`lerin Azerbaycan`ı işgal etmesi sonucunda 27 Nisan 1920 yılında sona erdi.

 Mehmet Emin Resulzade’nin Mücadelesi

Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasına öncülük eden Mehmet Emin Resulzade, kısa süre tutuklu kalmasının ardından Stalin, bizzat Azerbaycan`a gelerek, onu hapisten çıkardı ve kendisiyle birlikte Moskova`ya götürdü. Daha sonra Türkiye ve Almanya`ya giderek ömrünün sonuna kadar ülkesinin bağımsızlığını tekrar kazanması için mücadele eden Resulzade`nin mezarı Ankara`da Cebeci Asrı Mezarlığı`nda bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

Yorum Yap