2018-Türk Dünyası Kültür Başkenti Tanıtıldı

Mart 23, 2018 0 Yorum Kültür , Türkiye 987 Görüntülenme
2018-Türk Dünyası Kültür Başkenti Tanıtıldı

 TÜRKSOY tarafından 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’nun tanıtım programı düzenlendi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY tarafından 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’nun tanıtım programı düzenlendi.

“2018-Türk Dünyası Kültür Başkenti” tanıtım toplantısına Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, TBMM milletvekilleri, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş gibi isimlerin yanı sıra pek çok kamu kurum ve kuruluş temsilcileri de katılımcılar arasındaydı.

Program, Kastamonu’nun kültürel, doğal zenginliklerini ve TÜRKSOY’un Kültür Başkenti Projesi’ni anlatan tanıtım filmleri ile başladı. Ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu tarafından konser sunuldu.

“Türk Dünyasının UNESCO’su”

Konserin ardından toplantıda konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, TÜRKSOY’un tarihçesinden bahsederek, “Kuruluşun amacı Türk Dünyası arasındaki kültürel işbirliği arttırmak, Türk kültürünün yaygınlaştırılmasını sağlamak, kültür alanında karşılıklı görüş alışverişini temin etmek, ülkelerin birbirine yakınlaşmasını sağlamak amacıyla kurumuş uluslararası bir kuruluş.

Bu özelliği ile diyebiliriz ki, kuruluş Türk Dünyası’nın UNESCO’su gibi bir kuruluştur. Umarım daha da güçlenerek, Türk Dünyası’nın bir kültürel kuruluşu olarak üye ülkelerinin halklarını, gençlerini, dillerini, gönüllerini birbirine bağlamaya devam eden önemli bir kuruluş olmaya devam edecektir” dedi.

Bakan Kurtulmuş Kültür Başkenti çerçevesinde Kastamonu’nun 50’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapacağını bildirerek, “Kastamonu Kültür Başkenti olmayı çoktan hak etmiş bir kentimizdir. Kastamonu’ya bu unvan son derece yakışıyor.” diye konuştu.

Ahmet Yesevi’nin Türkistan’ından, Şaban-ı Veli’nin Kastamonu’suna

Tanıtım toplantısında konuşma yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türksoy’un kuruluşunun 25. Yılının kutlandığını hatırlatarak, “Çeyrek asırlık tecrübesiyle TÜRKSOY, tüm dünyada tanınırlık kazanmış saygın bir kültürel diplomasi kuruluşu olarak yıl boyunca Kastamonu ile yan yana etkinlikler düzenleyecektir.

Kastamonu’dan önce Kazakistan’ın Türkistan şehri Türk Dünyası Kültür Başkentiydi. Geçtiğimiz yıl hoca Ahmet Yesevi hazretlerinin manevi himayesiyle çok verimli geçti. Bu yıl ise evliyalar diyarı Kastamonu’da Hoca Ahmet Yesevi ocağından çıkıp Anadolu’da İslam’ın yayılmasında büyük hizmetler görmüş Şaban-ı Veli’nin manevi himayelerinde pek çok yeni proje hedefliyoruz.” diye konuştu.

Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği Kurulacak

Türk Dünyası’na Kültür Başkentliği yapmış şehirlerin birlikteliğini sağlamak için de çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Kaseinov, Türk Dünyası Kültür Başkentlerine kurumsal bir kimlik kazandırmak, bunun da merkezini Kastamonu yapmak projelerden bir tanesi olduğunu bildirdi.

Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği gibi bir yapı yerel yönetimlerimiz arasındaki ortaklığa yeni bir ivme kazandıracağını söyleyen Kaseinov: “Hali hazırda farklı Türk cumhuriyetlerinden yedi şehir bu unvanı taşımaktadır. Bu unvana sahip olan şehirlerimiz kültürel miras yönetimi ve kent diplomasisi alanında ciddi bir tecrübeye sahiptirler. Bazı kültür başkentlerimiz daha sonra UNESCO listelerine dahil olmuşlardır.

Kastamonu’nun da Türk Dünyası kültür başkentliğinden sonraki adımı, UNESCO programlarına aday olarak sahip olduğu zenginliği insanlığa mal etmek olmalıdır. Bu süreçte TÜRKSOY olarak başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve diğer paydaş kurumlarımızla hep birlikte Kastamonu için çalışacağız. “ diye belirtti.

Tanıtım toplantısının ardından Bakan Kurtulmuş’a, TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov ve Türk Dünyasından gelen ülke temsilcilerine, Kastamonu’nun yöresel ürünlerinden oluşan hediye sepeti ile çeşitli hediyeler verildi.

TÜRKSOY

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!