2020-2025 Türk Konseyi Stratejisi ve Türk Dünyası 2040 Vizyonu

Şubat 22, 2021 0 Yorum Türkistan , Türkiye 415 Görüntülenme
2020-2025 Türk Konseyi Stratejisi ve Türk Dünyası 2040 Vizyonu

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Genel Sekreteri Bağdat Amreyev’i kabul ederek görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcılığı makamında gerçekleşen görüşmede, Kazakistan’ın Türkistan Eyaletinin baş şehri olan Türkistan’da 31 Mart’ta düzenlenmesi planlanan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Türkistan Gayri Resmi Zirvesi öncesinde Oktay’a detaylı bilgi aktaran Amreyev, 2020-2025 Türk Dünyası Stratejisi ve 2040 Türk Dünyası Vizyonu raporlarını sundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “2020-2025 Türk Konseyi Stratejisi ve Türk Dünyası 2040 Vizyonu” belgesinin Türk Dünyası içinde daha derin bir işbirliği için önemli bir yol haritası olacağını ve Üye Devletler arasında çeşitli alanlarda gelecekteki ilişkilere bir çerçeve sunacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türk Konseyi’nin geçtiğimiz yıllarda oynadığı önemli rolün altını çizerek, Sekretaryanın Türk dünyasında kazanılan ivmeyi koruması ve Üye Devletler arasında dayanışma ve işbirliğinin artırılmasında önemli rolünü sürdürmesi gerektiğini belirtti.

Genel Sekreter, Türk dünyasının ve Üye Devletlerin son birkaç yılda elde ettiği önemli başarılarla, özellikle Azerbaycan topraklarının azat edilmesi için sergiledikleri güçlü tutumla daha da kuvvetlendiğini ifade ederek, Türk Konseyi çerçevesinde işbirliğinin genişletilmesinin öneminin altını çizdi.

Amreyev, Türk Konseyine üye ülkelerle Türkiye arasında oluşturulan karma ekonomik komisyonları Eş Başkanı Oktay’a son iki yılda yakalanan sinerjiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sürecin Türk dünyasının ekonomik ve siyasi anlamda birlikteliğine hizmet ettiğini ifade etti. Amreyev ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısını Türkistan’da düzenlenecek olan Türk Konseyi Gayri Resmi Zirvesi ve 2021’de İstanbul’da yapılması planlanan 8. Zirve hakkında bilgilendirdi.

Görüşmede hazır bulunan Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı da 15 Mart’ta düzenlenecek ve eş başkanlıklarını Kazakistan Başbakanı Askar Mamin ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yaptığı Karma Ekonomik Komisyonu öncesinde yaklaşan çevrimiçi toplantının gündemi ile ilgili bilgi sundu..

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Genel Sekreter ayrıca uluslararası ve bölgesel siyasi meseleler hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!