21.Yüzyılın En Büyük Hastalığı

Şubat 22, 2018 0 Yorum Analizler 1262 Görüntülenme
21.Yüzyılın En Büyük Hastalığı

Hayatımıza “teknoloji” kelimesinin girdiği andan itibaren kendimizi kontrol altında tutmazsak bu durum sosyal hayatımıza, çevremize, zihinsel ve fiziksel sağlığımıza yıkıcı sonuçlar getiriyor. Teknolojik gelişmelerin bize kazandırdıkları faydaları inkar etmemizin bir anlamı yok, fakat burada anahtar kelime, hayatımızın her alanında olduğu gibi, ölçülü olmaktır. Elektronik aletlerin aşırı kullanımının sonucunda ortaya çıkan zararlı etkilerin farkında olup, gereksiz tuzaklara düşmemizi engelleyecektir.

Günümüzde telefonsuz insan kolsuz insan gibidir. Telefonu olmayan yoktur. Sosyal medyada herkes mutlu, herkes güçlü, herkes güzeldir. Kendimize böylece küçük küçük dünyalar yaratarak sosyal açıdan izole olduğumuzun farkında bile değiliz.

Böylece gerçek dünyamızdan uzaklaşarak, kendi kendimizi ölüme itiyoruz.

Sosyal medya kullanmaya başladığımızdan beri, insanlarla yüz yüze görüşme sıklığımız azalmıştır. Bu durum da sosyal becerilerimize olan ihtiyacımızı azaltmıştır. Bu nedenle insanlarla yüz yüze konuşurken onların vücut dillerini anlama ve sosyal ipuçları yakalama becerilerimiz körelmiştir.

Sosyal medyanın yarattığı bir diğer etki de depresyon. Depresyona sürükleyen en kısa yol sosyal medyadaki zengin profilleri desek yanlış olmaz. Ne yazık ki zengin profillerinde kaybolanlar, kendisini beceriksiz hissederek bu tuzağa çok kolay düşüyorlar. Kendi kişiliklerine, yaşamlarına karşı memnuniyetsizlik oluşuyor. Özgüven eksikliği ortaya çıkıyor.

Eğer etrafınızda ve  dünyanın değişimine bakmak yerine, sürekli elindeki telefona bakarsan, gerçekten çok şey kaçırmışsın demektir.

İnternet’i hepimiz seviyoruz, çünkü internet gerçek hayattan kaçmanın en iyi yoludur. Gerçek hayatımız İnstagram filtreleri kadar renkli olmasa da, doğanın renkleri kadar parlak olamaz.  Bu sebepten, zengin profillerinden uzak durun, doğaya yürüyüşe çıkın, yalan dünyanınızı bir anlık olsa bile terk edin.  Gerçek hayattaki kendi yolunuzu bulun, kendinizle karşılaşın, onu ne olursa olsun kabul edin.

Fotoğraf: Karadeniz Köstence

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!