21st Century Fox’un Satışı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ocak 8, 2018 1 Yorum Analizler , Medya 1381 Görüntülenme

Medya sahipliği alanında 2017’nin en önemli gelişmesi Aralık ayının ortalarında gerçekleşti. Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch, 21st Century Fox şirketini 52 milyar 400 milyon dolara ABD’de eğlence endüstrisinin en önde gelen şirketlerinden Walt Disney’e sattı.

Uzun süre Disney’in Rupert Murdoch’ın Fox stüdyolarını ve kablolu TV kanallarını satın alacağına dair iddialar geçmişti. Bu iddialar Disney‘in borsadaki değerine de yansımıştı. Kısa bir süre içinde bu konuyla ilgili resmi bilgiler geldi. Disney’in resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre şirket, Fox stüdyolarını ve TV kanallarını 52 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Disney, Fox’a ait Marvel, Avatar, The Simpsons gibi yapımların üretildiği stüdyolarda anlaşmanın içerisinde. Disney, Fox’un kendi çevrimiçi akış platformlarına yatırım yaparak Netflix ve Amazon ile rekabet edebilmek için daha çeşitli film, televizyon şovları ve spor paketleri oluşturmasını hedefliyor.

Satıştan hemen önce Fox, kendisine ait yayın ağı ve istasyonları Fox News Channel, Fox Business Network, FS1, FS2 ve Big Ten Network’ü, kuracağı yeni bir şirkete devredecek. Yeni Fox, Murdoch ailesinin kontrolünde kalacak.

86 yaşındaki Rupert Murdoch, 21 yaşında babasından miras kalan bir Avustralya gazetesini dünyanın en önemli küresel haber ve film holdingine dönüştürmeyi başardı. Bu son satış anlaşması, Murdoch’un yarım asrı aşkın süredir devam ettirdiği genişleme faaliyetini sona erdiriyor.

Bir açıklamada Bob İger “21st Century Fox’un her zamankinden daha çekici, erişilebilir, kullanışlı ve çeşitli eğlence deneyimlerine tüketici talebinin arttığını” ifade ediyor. Aynı zamanda İger “Rupert Murdoch’un hayatının büyük çoğunluğunu adadığı bu işletmeyi bize emanet etmesinden dolayı onur duyuyoruz ve minnettarız” diye ekledi.

BBC’ye göre, İki şirket arasında gerçekleşen anlaşmayı tamamlamaya çalışılırken Disney aynı zamanda yeni varlıklarını entegre etmek için çalışıyor. Emekli olması beklenen Bob Iger ise 2021 yılına kadar Disney başkanı ve CEO’su olarak kalacak. Fox Business kanalında konuşan Murdoch, anlaşmada Iger’in başkan olarak devam etmesi konusunda şart koştuğunu söyledi.

Murdoch’un oğlu James’in şu anda 21st Century Fox’un CEO’su olan Iger’e olası bir halef olarak geçebileceğini ve Disney’de üst düzey bir rolde yer alabileceğine dair konuşmaların olduğu öğrenildi. Fakat CNN’e göre yatırımcılarla yapılan bir konferans görüşmesinde Iger, James Murdoch hakkında yakın gelecekte böyle bir planlarının olmadığını söyledi.

Satış kapsamında Disney ise 21st Century Fox’un yaklaşık 13.7 milyar dolar tutarındaki net borcunu da üstlenecek. İşlemin toplam büyüklüğü böylelikle 66.1 milyar dolar olacak.

Ayrıca, anlaşmaya göre Murdoch ailesi de dahil olmak üzere Fox hissedarlarına Disney’in yaklaşık % 25 hissesi veriliyor ve bu işletmenin başarılı olması halinde onların da kazanç sağlanması hedefleniyor.

James Murdoch yaptığı bir açıklamada “Bu ticari anlaşma diğer anlaşmalar gibi değildir. Bu bir oyun kurucu anlaşmadır” dedi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Muhlis Şubat 05, at 21:12

    James Murdoch yaptığı bir açıklamada “Bu ticari anlaşma diğer anlaşmalar gibi değildir. Bu bir oyun kurucu anlaşmadır” açıklaması irdelenmeli. Ser vermiş sır vermemiş!

    Yanıtla

Yorum Yap