25 Kasım Türk Yazısı anahtarının bulunduğu gün

Kasım 25, 2019 0 Yorum Türkistan 120 Görüntülenme
25 Kasım Türk Yazısı anahtarının bulunduğu gün

25 Kasım 1893 tarihinde Vilhelm Thomsen, eski Türk yazılarını, diğer adıyla Türk bitigi deşifre ederek, bilim dünyasında önemli bir keşif yapmıştır. O günden itibaren yeni bir Türkoloji tarihi sayfası açılmıştır.

Başta “runik” yazılar olarak adlandırılan bu yazılarda Thomsen’in ilk okuduğu kelimeler “Türk” ve “Tanrı” olmuştur. Türk Akademisi (TWESCO) verilerine göre, Тürk yazısının coğrafyası günümüz Moğolistan’dan başlayarak Kuzey Kafkasya ve Doğu Avrupa’ya kadar uzanmaktadır. Ayrıca, Akademi tarafından Avrasya coğrafyasında 700’ü aşkın irili ufaklı Türk bitig yazıtları, kaya ve çeşitli eşya üzerinde Eski Türk metinleri tespit edildiği belirtilmiştir.

Türk bitiglerinin en önemlilerinden olan Bilge Kağan ve Kül Tigin yazıtlarını Yollıg Tigin yazmıştır. Yollığ Tigin, aynı zamanda Bilge Kağan’ın yeğenidir.  Yazıtlarda bu abidelerin sonsuza kadar kalması temennisi ile bu taşlara “Bengü Taşlar” denmiştir. Bengü Taşlar, Türklerin devlet anlayışı, kültürel öğeleri, sosyal yaşantısı ve mücadeleleri hakkında bilgiler içerir. 1889 yılında Moğolistan’da Orhun Vadisi’nde bulunan yazılar, uzun zaman deşifre edilememiş, ilk defa 1893 yılında Türkolog Vilhelm Thomsen tarafından çözülmüştür.

Bilge Kağan Yazıtı (735): Bilge Kağan’ın ölümünden sonra yazdırılmış abidedir.

Kül Tigin Yazıtı (732): Bilge Kağan’ın kardeşi Kül Tigin’in ölümü üzerine yapılmıştır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!