27 Haziran Özbekistan’da Basın ve Medya Çalışanları Günü

Haziran 27, 2019 0 Yorum Türkistan 76 Görüntülenme
27 Haziran Özbekistan’da Basın ve Medya Çalışanları Günü

27 Haziran’da Özbekistan’da Basın ve Medya Çalışanları Günü kutlanıyor.

1993 yılından itibaren kutlanmakta olan medya çalışanları gününde, tüm basın mensupları tebrik edilir, çeşitli ödül törenleri düzenlenir. Peki neden 27 Haziran? Gelin günün tarihçesine bakalım.

Genelde tüm Türkistan, özelde bugünkü Özbekistan topraklarında ilk basılı yayın 1870’li yıllardan sonra başladı. Örneğin, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te ilk gazete Çarlık Rusyası’nın bölgedeki yönetimine bağlı olarak yayınlanmaya başladı. “Turkestanskie vedimosti” adı altında Rusça faaliyet gösteren gazetenin daha sonra Çağatayca (dönemin Özbekçesi) “Türkistan vilayeti gazeti” versiyonu da çıktı. Ama Özbek halkının gerçek sesi ve kendine özel basını ancak 1906 yılında yayın hayatına başladı. Türkistanlı ceditçilerin inisiyatifi ve çabalarıyla çıkan ilk gazete “Terakki” olup, gazetenin Başyazarı Tatar İsmail Abidi idi. 27 Haziran’da ilk sayısı dağıtılan gazetenin ömrü uzun olmadı, 20.sayısından sonra Rusya yönetiminin baskısıyla kapatıldı.

Terakki hiç bir devlet kurumuna bağlı olmayan ilk bağımsız neşirdi. Gazete toplumsal kalkınmanın yollarını öğretir, eğitimle, yeni düşünceyle çağdaş yaşamın ve halkın mümkün olduğunu her yazısında teşvir ederdi. Ayrıca Terakki Türkistan’da milli bir gazeteciliğin başlangıcı oldu. Terakki iki aya kalmadan kapatıldıysa da, çok kısa dönemde onlarca yeni gazete yayınlanmaya başladı. Böylece Özbek Milli Gazetecilik geleneği oluşmuş oldu. İşte, bu yüzden 27 Haziran basın mensupları için önemli gün sayılmaktadır.

27 Haziran tüm medya kuruluşlarında başta olmak üzere birçok bakanlık ve devlet kurumlarında kutlanır. Aynı günü alanın çeşitli branşlarında yıl boyunca en iyi çalışan gazetecilere ödül verilir. Mesleğe ömrünü adamış birisi için Yılın en iyi gazeticisi ünvanına sahip olmak oldukça gurur vericidir.

Günümüzde Özbekistan’da 1500’den fazla medya kuruluşları faaliyetini sürdürmektedir. Ülke nüfusuna göre bu sayı azımsanabilir. Ama son yıllarda vatandaş gazeteciler dediğimiz blogger, vloggerler, freelancer vs faaliyet sahiplerine de büyük önem verilmekte, çeşitli yarışmalar, ödül programları düzenlenmektedir.

ORHA ailesi olarak, öğrendiği bir haber veya bilgiyi toplumla paylaşmaya üşenmeyen tüm meslektaşlarımızı Basın ve Medya Çalışanları Günüyle kutlar, başarılar dileriz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!