3 Ekim Türk dili konuşan ülkeler işbirliği günü

Ekim 3, 2019 0 Yorum Dünya , Türkistan , Türkiye 493 Görüntülenme
3 Ekim Türk dili konuşan ülkeler işbirliği günü

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin (diğer adıyla Türk Keneşi) temelini atan Nahçivan Anlaşması, bundan on yıl önce, 3 Ekim 2009 tarihinde imzalandı. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’nin imzasıyla Türk Konseyinin kurulduğu gün,  Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü olarak ilan edildi.

Konseyin iş birliği içinde çalıştığı TÜRKPA, Türk Akademisi, TÜRKSOY, Türk Kültür ve Miras Vakfı, Türk Konseyi Ortak Ticaret ve Sanayi Odası ve Türk İş Konseyi üye ülkeler arasındaki işbirliğinin genişlemesinde ve gelişmesinde önemli rol üstlenmiştir.

Türk işbirliğinin 10. Yılında Macaristan gözlemci statüsü kazanmış, Türk Keneşi Avrupa ofisi faaliyete geçmiştir.  Bir diğer tarihi öneme sahip gelişme, Özbekistan’ın kuruluşa katılma kararı almasıdır.

Türkiye Dışişleri Bakanlığından Kutlama Mesajı

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 10 yıllık sürede Türk Konseyinin kurumsallaşması yönünde önemli adımlar atıldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Dost ve kardeş Türk Cumhuriyetlerinin ortak dil, tarih ve kültüründen güç alan Türk Konseyi Avrasya coğrafyasında barış, istikrar ve refaha önemli katkılar sağlamak hedefiyle geleceğe ilerlemektedir.”

Baykal’dan Balkanlar’a – Türk Dünyası

Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO) Başkanı Darhan Kıdırali facebook sayfasında yayınladığı kutlama mesajında, geçen 10 yılda Türk dili konuşan ülkeler arasında ekonomik, politik, kültürel, manevi ve bilimsel bağların geliştiğini ve “Türk Dünyası” kavramının kararlılıkla yerleştiğini vurguladı.

Türk Akademisi temelinin Nahçivan Anlaşmasıyla birlikte atıldığını ifade eden Darhan Kıdırali şöyle konuştu:

“Türk Akademisi 5 yıl önce uluslalararası statü kazandı ve Baykal’dan Balkanlar’a kadar benzer bir dil ve geçmişe sahip olan Türk Dünyasına yönelik araştırmalarını derinleştirmeye devam ediyor”.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!