3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü

Mayıs 3, 2018 0 Yorum Analizler , Medya 743 Görüntülenme
3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü

Bugün Birleşmiş Milletler’in ilan ettiği 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü! Peki, bugün dünya çapında 262 gazetecinin hapiste olduğu günde basının durumu nasıl?

Bugüne ithafen Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü 2018 basın özgürlüğü endekslerini açıkladı. 180 ülkenin basın durumu ele alınan raporuna göre dünya genelinde gözaltılar, davalar, işsizlik ve sansür baskısı daha da arttı.

Türkiye

Sınır Tanımayan Gazeteciler Endeksine göre Türkiye, geçen yıldan iki sıra gerileyerek 180 ülke arasında 157. sırada yer aldı. Böylece, Türkiye’nin “kara liste” olarak isimlendirilen en kötü durumdaki ülkelerin arasına girmesine sadece dört sıra kaldı. Türkiye son 12 yılda 56 basamak geriledi.

Türkiye’yi “gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi” olarak nitelendiren Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, 2017 yılında çok sayıda gazetecinin yargılanması, iki senedir devam eden olağan üstü hal (OHAL), 16 Nisan 2017’deki anayasa değişikliği referandumu ülkedeki basın özgürlüğünü olumsuz etkilediğini belirtti.

Türkistan ülkeleri arasında Kırgızistan önde

Kırgızistan bu yıl basın özgürlüğü endeksinde 9 basamak kaybederek Kenya, Mozambik, Tunus ve Lübnan ile birlikte 98. sırada yer aldı. Buna rağmen Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü tarafından ‘‘Türkistan ülkelerinin arasında gazetecilerin rahat çalışabileceği ülke’’ olarak nitelendirildi.

Türkistan bölgesine göre sıralamada Kırgızistan’ın ardından Tacikistan 149. Kazakistan 158. Özbekistan 165. sırada yer alıyor. En kötü durum Türkmenistan’da; 178. sırayla ‘‘basın özgürlüğü olmayan’’ ülkeler kategorisinde yer aldı.

Eski Sovyet ülkeleri arasında Estonya 12. sırayla öncülük ediyor. Basın özgürlüğü endeksinin sıralamasına göre Letonya 24. Litvanya 36. Gürcistan 61. Ermenistan 80. Moldova 81. Ukrayna 101. Rusya 148. Beyaz Rusya 155. Azerbaycan ise 163. oldu.

Basın özgürlüğünün en iyi ve en kötü liderleri

Basın özgürlüğü endeksinin en iyileri: Norveç, İsveç, Hollanda, Finlandiya, İsveçre, Jamaika, Belçika, Yeni Zelanda, Danimarka ve Kosta Rika.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütüne göre, gazetecilerin ve basının çalışmaları için oluşturulan en kötü şartlar şu ülkelerde: Kuzey Kore, Eritre, Türkmenistan, Suriye, Çin, Vietnam, Sudan, Küba ve Ekvator Ginesi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!