31 Aralık Dünya Azerbaycanlılar Dayanışma Günü

Aralık 30, 2017 0 Yorum Analizler , Kafkasya 1549 Görüntülenme

Her yıl Azerbaycan’da 31 Aralık’ta Yılbaşıyla birlikte Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma Günü de kutlanıyor. Bugün Azerbaycan Türklerinin birlik bilincine ilişkin özel bir gün.

Günün asıl amacı dünyanın dört bir yanında yaşayan Azerbaycan Türkleri arasında ilişkileri canlı tutmak, aralarındaki birlik ve dayanışma duygusunu yaşatmaktır.

Uzun yıllar Sovyetler rejiminin baskıları sonucunda başka ülkelere yerleşmiş soydaşlarıyla  buluşamayan Azerbaycanlılar 1980’li yılların sonlarına doğru Sovyetler Birliği’nin zayıflamaya başlamasıyla yurt dışındaki Azerbaycan Türkleri ile de ilişki kurmaya başladılar.

1989 yılının Aralık ayında Nahçivan’da Sovyetler Birliği ile İran sınırlarının yıkılması ile bu özel günün temelleri atıldı. Uzun yıllar birbirine hasret kalan Azerbaycan Türklerinin Kuzey ve Güney Azerbaycan toprakları arasındaki sınırları ortadan kaldırması, Aras nehri kenarında haftalarla birlik sloganları atması farklı ülke sınırlarında olsalar bile Azerbaycanlıların bir halk olarak birlik ve beraberliğini bir daha kanıtladı.

Bu olaydan sonra İstanbul’da Türk dilli halkların konferansı yapıldı ve konferansta dünya Azerbaycanlılarının birlik ve dayanışmasının kutlanması kararı alındı. 31 Aralık 1991 tarihinde ise Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma Günü bayram ve özel gün olarak ilan edildi.

Bu bayram, dünyanın 70`den fazla ülkesinde  yaşayan 50 milyon Azerbaycanlı arasında birlik ve dayanışma duygusunu oluşturmak ve daha da geliştirmek açısından önemli rol oynamaktadır.

Her yıl çoğu dünya ülkesinde yerleşen Azerbaycan Konsoloslukları’nda bu özel gün bayram olarak kutlanmaktadır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!