737. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri

Eylül 9, 2018 0 Yorum Kültür , Türkiye 916 Görüntülenme
737. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri

Bilecik’in Söğüt İlçesinde gerçekleşen Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nin bu yıl 737. si düzenlendi. Her yıl Eylül ayının ikinci haftasında üç gün düzenlenen şenlik bugün sona erdi.

Ertuğrul Gazi’nin memleketi Söğüt’te düzenlenen Yörük Şenlikleri ya da bilinen adıyla Yörük Bayramı 737. kez Yörükleri bir araya topladı.

Osmanlı’nın temellerini atan Ertuğrul Gazi’nin yılın bolluk ve bereket içinde geçtiğini göstermek adına başlatmış olduğu Yörük Şenliği bu yıl da coşkuyla kutlandı. Cuma günü başlayıp üç gün devam eden şenliğe Yörükler büyük ilgi gösterdi.

Şenlik Ertuğrul Gazi Türbesine ziyaretle başladı

Etkinliğin birinci gününde Tören Alanında toplanan katılımcılar programa Ertuğrul Gazi’nin Türbesini ziyaretle başladılar. Ardından Türk büyükleri adına çelenk sunulması gerçekleştirildi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

Resim sergilerinin de yer aldığı şenliğin ilk günü Diriliş’in sahne gösterileriyle sona erdi.

Şenliğin ikinci günü olarak belirlenen Cumartesi günü program Hükümet Konağı’nın önünde Yörüklerin karşılanmasıyla başladı. Protokol konuşmalarıyla devam eden şenlikte, Ankara Kültür Derneği Seğmenleri, Silfike Türkmen Kültür Derneği, Kütahya Yörük ve Türkmen Kültür Derneği ve İnegöl Ertuğrul Gazi Derneklerinin folklor gösterileri yapıldı. Etkinliğin devamında katılımcılar tekrar Ertuğrul Gazi’nin Türbesine yürüdüler.

Tören alanında kurulan ve Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen Yörükler çadırlarında katılımcılara Yörük yaşam biçimini sundular.

Şenliğin üçüncü günü bugün program Yörük Halk oyunlarının gösterileriyle başladı. Protokol konuşmaları ile devam eden etkinlikte bugünde Ertuğrul Gazi Türbesine ziyaret gerçekleştirildi.

Şenliğe Gümülcine Türk Gençler Birliği de katıldı

Anadolu’nun dört bir yanından gelen Yörüklerin yer aldığı şenlikte Türkiye dışından gelenler de vardı. Gazeteci Necat Ahmet önderliğinde Batı Trakya- Gümülcine Türk Gençler Birliği üyeleri de katılımcılar arasında yerlerini aldı.

Üç gün süren şenlikte yer alan Batı Trakyalı gençlerden Hamza Çakır şenliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çakır: “Bilecik ve Söğüt’e ilk defa geldim. Osmanlı’nın temellerinin atıldığı yerleri görmek ve geçmişten günümüze uzanarak Ertuğrul Gazi’yi anma programına katılmak benim için büyük önem taşıyor. Gerek folklor, gerek halk oyunları,  gerekse yaşam biçimi olarak atalarımın Anadolu kültürünü Balkanlar’a da taşıdığını ve bizi birleştiren ortak değerlerimizin olduğunu gördüm” dedi.

737. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri bugün Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Birliği Gösterisiyle sona erdi.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!