Abdülhamid Han’ın Vefatının 100.yılı

Ocak 26, 2018 0 Yorum Türkiye 2499 Görüntülenme

24 Ocak tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından İstanbul’da Abdülhamid Han’ın vefatının 100.yılında ‘Abdülhamid’in İzinde’ adlı gezi programı düzenlendi. Son Osmanlı padişahlarından Abdülhamid Han’ın vefatının 100.yılında öğrenciler Abdülhamid Han’ın hayatıyla yakından tanıştılar.

Abdülhamid’in İzinde’ adlı gezi programına Türkiye’de okuyan uluslararası öğrencileri, Kocaeli Bilgi Evleri öğrencileri, Akademik Lise öğrencileri ve öğretmenleri katılım sağladılar. Gezi programına deneyimli rehberler eşlik etti.

Abdülhamid’in İzinde gezi programı, Abdülhamid Han’ın şehzadelik yıllarının geçtiği Maslak Kasrı’nın ziyaretiyle başladı. Öğrenciler Maslak Kasrı tarihi, Abdülhamid’in şehzadelik hayatı, Abdülhamid Han’ın kendi elleriyle diktiği ve günümüzde hala varlığını sürdürmekte olduğu kamelya ve sikas bitkileriyle yakından tanıştılar ve onlar hakkında bilgi edindiler.

Gezi programı Abdülhamid Han’ın 33 yıl devleti yönettiği Yıldız Sarayı ve saltanatının simgesi olan Yıldız Cami’sinin ziyaretiyle devam etti. Ardından Abdülhamid Han’ın yaptırdığı ve dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alan İstanbul Arkeolojik Müzesi ziyaret etti. Müze ziyareti esnasında müzede sergilenen eserler, rehberler tarafından özenle anlatıldı.

Gezi Abdülhamid Han’ın Çemberlitaş’ta dedesi Sultan II. Mahmut’un türbesinde bulunduğu mezarında ruhuna Fatiha okunarak ve dua ederek sonlandırıldı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!