Afganistan Milli Meclisinden Azerbaycan’a tekrar destek geldi

Ekim 6, 2020 0 Yorum Dünya , Kafkasya 258 Görüntülenme
Afganistan Milli Meclisinden Azerbaycan’a tekrar destek geldi

Afganistan Milli Meclisinden: “Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarından, 4 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının derhal uygulanması ve işgalci güç olan Ermenistan’ın tamamen ve koşulsuz geri çekilmesi” çağrısı yapıldı.

Afganistan Milli Meclisi, Pazartesi günü düzenlediği genel oturumda, “Ermeni ordusu Azerbaycan’da insanlığa karşı suç işlemiştir ve adalete teslim edilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

Afganistan milletvekilleri, Dağlık Karabağ’ın işgalinden sonra 1993 yılında kabul edilen 4 BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanması; 853, 874 ve 884 sayılı Beyannameler çağrısında bulundular ve işgalci Ermeni güçlerini Azerbaycan topraklardan derhal, tam ve koşulsuzca geri çekilmesi çağrısında bulundular.

 

“Azerbaycan’da sivillere karşı işlenen insanlık suçlarını şiddetle kınıyoruz”

Açıklamada, “Afganistan Meclisi, tüm dünyada savaşı şiddetle reddediyor, Ermeni ordusunun Hocalı ve Dağlık Karabağ’da işlediği soykırımı ve askeri çatışma sırasında Azerbaycan’da sivillere karşı işlenen insanlık suçlarını şiddetle kınıyor ve kurbanların yakınlarına baş sağlı diliyoruz” ifadelerine yer verildi. Ayrıca meclis faillerin adalete teslim edilmesi için eylem çağrısında bulundu.

Afganistan vekilleri açıklamada, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ulusal egemenliğine ve toprak bütünlüğüne uluslararası kabul görmüş sınırlar uyarınca saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladılar.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı, daha önce Dağlık Karabağ’daki ihtilafla ilgili endişelerini dile getiren bir açıklamada Azerbaycan halkının ve hükümetinin çabalarına desteğini ifade etmişti.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!