Afganistan Türkmenleri Abdul Rauf için sokaklarda

Şubat 7, 2021 0 Yorum Türkistan 221 Görüntülenme
Afganistan Türkmenleri Abdul Rauf için sokaklarda

Kuzey Afganistan’ın Mezar-ı Şerif şehrinde Afganistan Türkleri Abdul Rauf için Belh Valiliği önünde eylem yaptılar. Üç ay önce dokuz yaşındaki Türkmen çocuğu Abdul Rauf`un Mezar-ı Şerif`te mafya tarafından kaçırılması ve halen kendisinden bir haber alınamaması Afganistan Türklerini protesto yoluna itti.  

Abdul Rauf’u kaçıranların, ailesinden büyük meblağda fidye istediği ifade ediliyor. Ben ise, bunun Türkmenlere karşı bir zulüm ve sistematik bir göç sürecinin başlatılmasının belirtisi olduğunu düşünüyorum. Böyle bir olay ilk defa Türkmenler ‘in başına gelmiş değil; geçen sene aynı olay geçekleşmişti, üniversiteli bir Türkmen genci kaçırılarak şehit edilmişti. Bana göre bu durum, Afganistan Türkmenlerinin siyasette yerinin olmayışı ve birlik şuurunun zedelendiği anlamına gelmektedir.

9 yaşındaki Abdul Rauf bir Türkmen evladı, Mezar-i Şerifte silahlı mafya tarafından kaçıldı. Kaçırılmasından 3 ay geçmesine rağmen ne Belh yerel yönetimi ne de devlet merkezinden herhangi bir araştırma yapılmadı.

 Türkmenlerin sesini henüz duyan olmadı

Türkmenler 3 aydan beri adalet çağrısında bulunarak olayı protesto ediyor. Vatandaş çadırda kalarak sokakta eylem yapıyor. Ancak şimdiye dek Türkmenlerin sesini duyan olmadı. Hükümetin bu konuyla ilgili sesiz kalmasının ardından tepkiler giderek büyüdü, dolayısıyla bugün Afganistan Türkleri Mezar-i Şerif’in sokaklarını doldurdular. Abdul Rauf’un bulunup ailesine teslim edilmesini, suçlunun adalet önünde cevap vermesini talep ediyorlar.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!