Afganistan’da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Kazananı Yine Eşref Gani

Şubat 18, 2020 0 Yorum Türkistan 325 Görüntülenme
Afganistan’da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Kazananı Yine Eşref Gani

1 Eylül 2019’da cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğundan beri siyası lider ve aktörler ara ara seçim kavgası yapsalar da Afganistan milleti seçimi unutmuştu.

Halk seçim değil bir lokma ekmeğin peşinden koşuyordu. Çünkü siyasetçiler kendi aralarında kavga ederken fakir halk unutulmuştu. Kim ne yapsın ki gariban halkı, seçim bitmişti, oylar istenilen adaylara verilmişti.  Halkın unuttuğu seçimi, kavgacı siyasetçiler unutmamıştı çünkü iktidar düşkünlüğüydü esas mesele.

Muammalı, sayımı bir türlü bitmeyen seçim bugün 18.02.2020 tarihi akşam saatlerinde açıklandı. Muhammed Eşref Gani seçimin kazandığı ilanı Afgan seçim komisyonu başkanı tarafından açıklandı.

Cumhurbaşkanı seçimini yolsuzluk, adaletsizlik, ABD’nin eli olduğunu dış mihrakların seçime müdahale ettiğini ifade eden liderler,  ülkenin en önde gelen siyası parti liderleri tarafından kabul edilmiyor.

Eşref Ganin rakibi Dr. Abdullah ve destekçisi olan General Abdul Raşid Dostum Afganistan Türkleri lideri geçenlerde konuştuğu bir konferansta şu ifadeyi kullanmıştı. “Seçime Adalet gözetmeksizin halkın şikâyetlerine kulak asmayan Eşref Gani’yi cumhurbaşkanı ilan ederse “Cumhurbaşkanı ve kabine ekibimizi devreye sokarak iktidara el atacağız ”. Şimdi ise General Dostumun bu sözü fiile dökülecek mi merak ediliyor.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!