Afganistan’da Kimin İstediği Olur? II

Mart 4, 2020 0 Yorum Analizler , Türkistan 433 Görüntülenme
Afganistan’da Kimin İstediği Olur? II

Taliban terör örgütü binlerce Müslümanı öldürdü. Sözde barış, güvenlik, insan hakları, demokrasi getirecekti. Terör örgütünün elinden alınan yıpranmış bir devlet vardı, onun bir cumhurbaşkanı olacaktı, o da kendisinden olmalıydı.

Afganistanlı olacak ama ruhu bize olacak, Hamid Karzai cumhurbaşkanı yaptılar. Karzai’nin hakkını da yememek gerek, azda olsa 2002-2007 arasına kadar kısmı bir sakinlik gelmişti, insanlar rahat bir nefes almaya başlamıştı, ülke dışından örneğin, İran, Pakistan ve Türkiye’den Afganistan’a istekli geri dönüş göç başlamıştı.

Eşref Gani, Afganistan’ın yabancısıdır. Neredeyse hayatının tamamını Amerika’da geçirmiş biridir.  Ülkenin kültür, gelenek, görenek, örf ve adetlerini bilmediği için en fazla insan kaybı Gani döneminde yaşandı.

Ülkenin %75’ini Taliban terör örgütü ele geçirdi. Terör ve işsizlikten binlerce insan yurtiçi/yurtdışına göç etmek zorunda kaldı. Eğer bu ülke ve halk için diktiği bir tane çınar ağacı olsaydı halk o kadar nankör değil binlerce kez teşekkür ederdi.

2014 yılındaki seçimlerde Afganistan cumhurbaşkanı adaylarından yine Abdullah Abdullah, sandıkta Eşref Gani’nin rakibiydi.

Seçimde Gani, önde çıkmasına rağmen 2020 seçiminde yaptığının aynısını yapmıştı, seçimi kazandım diye zaferini ilan etmişti.  Yani 2014 seçimleri sonucunda Kabil’de Abdullah, kendi destekçilerine seslenerek; seçim sürecinin “usulsüz, kanun dışı ve halka ihanet” olduğunu belirtmişti. Abdullah, sahte bir hükümeti asla kabul etmeyeceğini söyleyip sözlerine şöyle devam etmişti: “Hiç şüphesiz, seçimin bu aşamasının da kazanan biziz.”

Aynı Abdullah’tan, 2020 seçiminde de aynı sözler, aynı hareketler ama bu sefer farklı; yanında lakabıyla bilinen “Padişahsaz Dostum” bir Türk var. Abdullah, yanındaki destekçileriyle birlikte “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ana galibi ve cumhurbaşkanı zaferini ilan ediyoruz.” dedi. Seçim sonucunun demokrasiye karşı bir darbe olduğunu, halkın iradesinin hiçe sayıldığını ve millet iradesine ihanet olduğunu ve millet iradesiyle alay edildiğini söyledi. “Temel ve köken sonucun kanuna aykırı olduğuna inanıyoruz” dedi. “Hama Şümul bir iktidar ilan ederek illere valiler göndereceğiz.” dedi.

ABD ülkede kendi varlığını yeniden hissettirmek için ikisini koalisyon hükûmeti kurmaya zorlayacaktır, oluşturulacak olan koalisyon hükümetinin hali ise belli, siyasetçiler kendi aralarında çekişirken halk yine dışarıda kalır, “Taliban” terör örgütü ise eskiden olduğu gibi, yine halkın özgürlüklerini kısıtlayarak hâkim olur.

Dünya’da kurulan koalisyon hükümetleri bazı istisnalar dışında hiçbir yerde başarılı olamamıştır. Afganistan, ABD’nin Asya panaptikonudur. Büyük Türkistan, Hindistan, Pakistan, İran ve Çin’i burayı bir kule gibi kullanarak gözler.  Afganistan, işte bunun için jeopolitik ve stratejik öneme sahiptir.

Önceki yazılar:

Afganistan’da Kimin İstediği Olur?

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!