Afganistan’da Seçimlere İtiraz: “Hama Şümul Hükümet”

Şubat 18, 2020 0 Yorum Türkistan 351 Görüntülenme
Afganistan’da Seçimlere İtiraz: “Hama Şümul Hükümet”

Afganistan’da Seçim Komisyonu tarafından ülkenin, bir önceki dönem de Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Eşref Gani’nin seçimlerin tekrar kazandığı açıklandı. Ardından rakibi Dr. Abdullah Abdullah seçimi kabul etmeyerek kendisinin  “Hama şümul” yani herkesi kapsayan bir hükümet kurduğunu açıkladı.

Bunun sonucunda ülkede her iki Cumhurbaşkanı adayı da seçimlerin galibi olduğunu ileri sürüyor.

Abdullah Seçim Komisyonu tarafından açıklanan seçim sonucunun asılsız, kanun dışı olduğunu beyan etti.  Kendisin biyometrik çerçevesinde kullanılan oylar sonucunda seçimi kazandığını söyledi. Abdullah, geçtiğimiz gün yanındaki destekçileriyle birlikte cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ana galibi olduğunu söyledi. Hükümet İcra Başkanı Abdullah Abdullah, “Şeffaf ve biyometrik oylar temelinde seçimin galibi ve cumhurbaşkanı zaferini ilan ediyoruz” dedi.

Abdullah,  Bağımsız Seçim Komisyonunun, Eşref Gani’nin zaferini ilan etmesinin demokrasiye ve halkın iradesine büyük ihanet olduğunu ve tüm gücüyle karşı olduğu söyledi.

Abdullah,  seçim sonucunun demokrasiye karşı bir darbe olduğunu, halkın iradesinin hiçe saydığını ve millet iradesine ihanet olduğunu ve alay edildiğini söyledi. “Temel ve kökten sonucun kanuna aykırı olduğuna inanıyoruz” dedi.

Ulusal Birlik Hükümetini ilan eden Abdullah, her milleti kapsayan bu hükümetin oluşumu ve nasıl gerçekleşeceği hakkında henüz ayrıntılı bir bilgi vermedi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!