Afganistan’da Taliban Terör Örgütü ile Hükümet İlişkileri

Ağustos 10, 2020 0 Yorum Analizler , Türkistan 251 Görüntülenme
Afganistan’da Taliban Terör Örgütü ile Hükümet İlişkileri

ABD ile  Taliban terör örgütü aylar önce  barış için masaya oturarak belli bir mutabakata varmışlardı.

Taliban Afganistan’daki Amerikan askerlerine ve diplomatlara dokunmayacaklarını söylemişti. Bunun aksine Kabil yönetimiyle barış masasına  oturmayacaklarını belirtip  Kabil yönetimine bağlı olan ordu, asker, polis, vb. cihatlarının devam edeceğini söylediler.

Bunun ardından Afganistan hükümeti ısrarla Taliban terör örgütünü barışa çağırmıştı. Taliban terör örgütü ise Afganistan hükümetinin kendisinin şartlarını kabul ettiği takdirde barış masasına oturacaklarını  söylüyorlardı.

 Peki neydi bu şartlar?

Taliban terör örgütünün şartları  şu şekilde:

  1. Afganistan hapishanesinde tutuklu olan 5000 militan serbest bırakılacak,
  2. Afganistan İslam Cumhuriyeti değişecek “De Afganistan İslamı Emaret” olacak,
  3. ABD askeri ülkeden çıkacak,
  4. Kanunlar değiştirilerek yerine Şeriat hükmü gelecek.

Taliban terör örgütünün öncelikli şartları arasında 5000 militanın serbest bırakılması bulunuyordu. Buna karşı Kabil hükümeti 4600 kişiyi serbest bıraktı. Bu kişilerin  birçoğu tekrar savaş alanına yerleşti. Gün geçtikçe Taliban güçlenerek palazlandı; Güney Türkistan’da yapmadıkları hiçbir şey kalmadı. Çocuk istismarı, kızların okula gitmesini engellemek, kadınları kamusal alandan dışlamak, zorunlu giyim kuşam, haraç kesme gibi halka zarar veren pek çok olaya sebep oldular. Tüm bu olumsuzluklara engel olabilecek herhangi kurum veya kuruluş ise Afganistan topraklarında şu anda mevcut değil. Dolayısıyla barış için oturulan masalar netice vermedi ve yine barışa yaklaşmadılar.

İnterpol’de “dünyanın en tehlikeli kişileri”

En son kalan 400 militanın bırakılmasını istediler. Hükümet 4600 kişiyi bırakırken kimseden bir kelam bile sormadı. 400 kişinin bırakılması kararında topu millete attı; milletin  oyuna başvurdu. “Loya Jirga” adı altında her ilden belli kişileri Kabil’e çağırarak üç günlük bir toplantı sonucunda 400 terör örgütü mensubunun bırakılmasına karar verildi.  Bu kişiler ise İnterpol’de dünyanın en tehlikeli kişileri listesinde bulunuyor.

Peki ya sonra…

Eğer Taliban başka bahanelerle barış masasına oturmazsa tekrar 5000 kişi savaş meydanına gider; Afganistan halkı perişan olur. Verilen kararın sorumluluğu  halkın üzerine yıkılır. Hükümet, “ben bırakmadım size sordum, evet onayı verdiniz; biz de bıraktık” deme ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Çatışmanın kazananı kim?

Buradan kârlı çıkan ABD olacak:

  1. ABD, kendine meşru bir yol aramaktadır.
  2. ABD, Taliban terör örgütünü meşrulaştırmanın peşindedir.
  3. ABD çıktıktan sonra, tıpkı  Mücahitlerin iktidar kavgası gibi Taliban terör örgütü ile Afganistan hükümeti kapışmaya devam edecek. Çünkü, örgüt zaten ABD’nin militanıdır.
  4. Liderlerin ailesi ülkede olmadığı için içleri rahattır; olan yine millete olur.
  5. ABD, 18 yıl  Afganistan’da kaldı, boşuna çıkacak değil; elbette çıkarsa yerine birlerini bırakarak çıkar.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!