Maarif Vakfı Afganistan’da

Şubat 27, 2018 0 Yorum Analizler , Asya , Türkistan 1205 Görüntülenme

Afganistan Eğitim Bakanlığı Pazartesi günü resmi olarak Afganistan’daki Türk okullarının yönetimini Türk hükümetine teslim etti.

15 Temmuz 2016’da başarısız askeri darbe girişimi takiben, Türk Hükümeti Afganistan’dan FETÖ’nün yönettiği okullarının yönetiminin Türk Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmesini istemişti.

Afganistan Eğitim Bakanlığı ve Türkiye arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’na dayanarak, Afganistan Türk Okullarının yönetimi Çağ Eğitim Vakfı’ndan alarak Türkiye’nin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Maarif Vakfına teslim etti. Afgan Eğitim Bakanlığı  pazartesi günü yapılan bir açıklamada, okulların yönetiminin değişmesi, iki ülkenin eğitim bakanlıklarının işbirliği ile okulların nitelik ve niceliğini daha da artırmayı amaçlıyor ” dedi.

Afganistan Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Türk hükümeti, Türkiye’nin Afganistan’daki okul sayısını artıracak ve eğitim kalitesine odaklanacak. Okullara daha fazla olanak sağlayacak on yıllık bir planı hazırlamayı taahhüt etti.

Türkiye, bu okulların şu anda Birleşik Devletlerde yaşayan Fetullah Gülen tarafından yönetildiğini iddia ediyor.

Afgan Türk Uluslararası Okul ve Kolejleri, 1995 yılında kurulan Afgan Türk Uluslararası Çağ Öğretim Eğitim Vakfı tarafından yönetilmekte idi.

Halen 800’e yakın öğretmenin görev yaptığı bu okullara 8000’den fazla öğrenci kayıt yaptırdı. Ancak bu öğretmenlerden kaçının Türk vatandaşı olduğu açık değil.

Afganistan’da faaliyet gösteren 12 Afgan-Türk okulu ve 3 dershane var. Binlerce Afgan öğrenci geçtiğimiz yıllarda bu okullardan mezun oldu.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!