Aklımız Önde Olacak

Mayıs 10, 2018 0 Yorum Analizler 611 Görüntülenme
Aklımız Önde Olacak

Yorulduğumuz zaman işimizi değiştireceğiz. Ama ayakta kalmak için “yaşa ve yaşat” ilkesine sarılacağız. Hedefiniz insana hizmet ise fayda sağlar. Makam ve mevki geçicidir. Önemli olan insandır.

Yazmadığınız şiiri okumak, görmediğiniz vatanın şarkısını terennüm etmek size sadece alkış kazandırır.

Bütün alkışları bir kenara bırakın.

Şimdi doğru söyleyin bana, vicdanınızın bir kenarında yahu bu yanlış oldu dediğiniz veya zülfü yâre dokunan işler yaptıysanız vay halinize.

Farkında mısınız artık cenazelerde insanlar Tanrı’nın kullarına verdiği “kul hakkını helal etmeme” hakkını kullanıyorlar. O tarafa götürdüğünüzü yüklenmişsiniz. Bir de kendinizi yakınlarınıza, yakınınız olmayanlara taşıttırıyor ve siz yatıyorsunuz. Cenaze namazınız kılınıyor. İmam cemaate hakkınızı helal ettiniz mi diye soruyor. Bir “münasebetsiz” hayattayken yaptığınız bir münasebetsizliğin hesabını yakınlarınıza yansıtıyor. “Hakkımı helal etmiyorum”.

Tanrının hesaba karışmadığı ve kuluna devrettiği “kul hakkı” meselesinden içerdesiniz.  Bu sesle irkilen cemaatin iki katı göz sizin üzerinizde.

“Neydi ki hakkın?”.

“Bir defa onurumu kırdı.”

Bu durumda işte karşılığı da kolay kolay olmayan böyle bir kul hakkı karşısında derinlemesine bir hakkın artması da söz konusu olabilir. Cemaatten birisi “ulen sen bizim babamıza nasıl hakkını helal etmezsin” diye o acılı günün de acısı ile üzerine çöreklenebilirler. Ya da “münasebetsizliğinizi” alttan alarak “efendim acımız büyük. Büyüğümüzü toprağa verelim ve sonra konuşalım” diyerek durum geçiştirilir.

Sonuçta ok yaydan çıkmıştır. Size en sevdiklerinizin yas tutmasına limon sıkarlar.

Oysa bu dünyadayken bu meseleyi bir tebessümle halledebilirdiniz. İşte büyüklerimizin “üç gün yatak dördüncü gün toprak” duasının altında helalleşme arzusu vardır.

Kim önce gider bilmem ama gülümseme önemli…

Konuşma önemli…

Makam mevki ve saltanattan daha önemli…

Şimdi yorulduysak eğer; yeniden, yeni baştan çalışmaya başlamalıyız.

Nerede kalmıştık.

Dünyaya küsmek, kula küsmek, işe küsmek ve dahası davanıza küsmek, davanızın sahibi Allah’ın gücüne gider a dostlar.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!