Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Dini Araştırmalar ve Kültürel Çalışmalar Bölümü

Kasım 12, 2020 0 Yorum Analizler , Türkistan 204 Görüntülenme
Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Dini Araştırmalar ve Kültürel Çalışmalar Bölümü

Din Bilimleri ve Kültürel Çalışmalar Bölümü, “Din Bilimleri”, “Kültür Araştırmaları” ve “İslam Araştırmaları” uzmanlık alanlarında personel yetiştirmek için bir merkezdir. Bölümün tarihi adı KazNU’nun Felsefe ve Siyaset Bilimi Fakültesi’nin tarihi ile yakından bağlantılıdır.

Al-Farabi ve felsefenin Kazakistan ve Türkistan’da ortaya çıkışı ile Kazak felsefi düşüncesinin oluşmasında bölüm çalışanları ve mezunları önemli rol oynadılar. Bölüm mezunları bugün Kazakistan Cumhuriyeti ve komşu ülkelerdeki üniversitelerde felsefe bölümlerine başkanlık etmekte ve Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Bilimler Akademisi Felsefe ve Siyaset Bilimi Enstitüsünün çekirdeğini oluşturmaktadır.
1970-90 yılları arasında bölüm aslında Kazakistan Cumhuriyeti’nin diğer üniversiteleri arasında en güçlü ve en nitelikli felsefe bölümü idi. Cumhuriyet üniversitelerinin felsefe bölümlerinin bilimsel ve metodolojik çalışmalarının organizasyonunda ve yönetiminde koordinasyon rolünü oynadı. Profesör K.Kh.Rakhmatullin Yüksek Öğretim Bakanlığı Sosyal Bilimler Kurulu Başkanı, cumhuriyetçi “Felsefi Bilimler” koleksiyonunun genel yayın yönetmeniydi.
Bölüm bu uzmanlık alanında mezun oldu ve Kazakistan’daki üniversiteler arasında din bilimleri
uzmanlarının yetiştirilmesinde lider bir yer edindiğini iddia etmektedir. Bölüm başkanı M. S. Orynbekov’ın başladığı gelenek ve Profesör B. K. Kudaibergenov din bilginlerinin eğitimi bu güne dek başarıyla devam ediyor.


Genç bilim personelinin, din bilginlerinin eğitimine önemli bir katkı, bölüm başkanı N.Zh.Baytenova Yerleşik gelenek, 2014 yılında yeni bir uzmanlık alanı olan “İslami çalışmalar” için bir lisans alan, bölümün şu anki başkanı A.D.Kurmanalieva tarafından başarıyla sürdürülmektedir.

Bugün, departman üyelerinin yorulmak bilmeyen çalışmaları sayesinde departmandaki çalışmalar her yönden tüm hızıyla devam etmektedir. Yetmiş yılı aşkın bir süredir, Din Bilimleri ve Kültürel Çalışmalar Bölümü, bilimsel-teorik ve eğitimsel-metodik çalışma, kendi geleneklerinde kapsamlı deneyim kazanmıştır. Departman her şeyden önce kendi ekibini oluşturan kişilerdir. Her bölüm, üyelerinin çalışmalarının verimliliğinin büyük ölçüde bağlı olduğu kendi aurasını, kendi imajını ve ahlaki ve psikolojik iklimini geliştirir.
Aynı zamanda bölümün faaliyetleri diğer bölümlerin ekipleri, fakülteler, bir bütün olarak üniversitenin tamamı ve ülkenin tüm bilim camiası ile yakından bağlantılıdır. Din Bilimleri ve Kültür Bilimleri Bölümü, eşsiz ruhunu koruyarak ve mesleki konumunu güçlendirerek, egemen Kazakistan’ın karşı karşıya olduğu görevler bağlamında her şeyde zamana ayak uydurmaya çalışmaktadır.

 

https://www.kaznu.kz/

 

Bayan Zholdassova

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!