Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi Dünya Araştırma Ekibinde

Mayıs 15, 2020 0 Yorum Eğitim , Kültür , Türkistan 310 Görüntülenme
Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi Dünya Araştırma Ekibinde

Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi, Basın ve Elektronik Medya Bölümü akademisyenleri, dünya araştırma ekibine katıldı.

2010 yılında kurulan Gazetecilik Dünyası Çalışma Derneği (WJS), dünyadaki gazetecilik durumunu düzenli olarak değerlendiren akademik bir proje. Münih’teki Ludwig-Maximilian Üniversitesinde profesör olan Thomas Hanich tarafından koordine edilen dünya araştırma ekibi 110 ülkeden gazetecilik akademisyenlerini bir araya getiriyor.

Dünyanın önde gelen QS dereceli üniversitelerinin medya ve iletişim araştırma liderliğinde Afrika, Asya, Orta ve Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Karayipler, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Batı Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ulusal pazarlarını incelemeye başladı.

Çalışmanın temel amacı, küresel bir pandemi bağlamında gazeteciliğin sosyal işlevini belirlemenin yanı sıra gazeteciler, kısıtlamalara ilişkin profesyonel görüşler, dünya görüşlerindeki değişiklikler hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olmaktır.

Dernek Tüzüğüne göre, ana görev araştırmayı desteklemek ve dünyadaki gazeteciliğin durumunu değerlendirmektir. WJS ortakları arasında UNESCO, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Avrupa Gazetecilerin Eğitimi Derneği gibi önde gelen organizasyonlar yer alıyor.

İlk kez, 110 ülkeden Kazakistanlı bilim adamları, 2020-2022 yıllarını kapsayan üçüncü WJS araştırması dalgasına katılıyor. Şu anda, ülke çapında 2.500 gazeteciyi kapsayan olası katılımcılardan oluşan bir veritabanı geliştiriliyor. Al-Farabi Milli  Üniversitesi’nden gazetecilik fakültesi Basın ve Elektronik Medya Bölümünün akademisyenleri WJS çerçevesinde araştırma yapmaya hazırlar. Bu ise Kazakistan ülke gazeteciliğinin ulusal kimliğini küresel düzeyde göstermesine yeni bir yol açıyor.

www.kaznu.kz

 

 Tulpar Janibyek

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!