Alaş Şairi Mağcan Cumabay Ankara’da Anılacak

Şubat 17, 2018 0 Yorum Sempozyumlar , Türkiye 1514 Görüntülenme
Alaş Şairi Mağcan Cumabay Ankara’da Anılacak

ANKARA – Doğumunun 125. yılı münasebetiyle Alaş’ın şairlerinden Mağcan Cumabay Ankara’da anılacak. Gazi Üniversitesi, TÜRKSOY, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlenecek uluslararası konferansa Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde bulunacak.

Doğumunun 125. Yılı münasebetiyle Alaş’ın şairlerinden Mağcan Cumabay Ankara’da anılacak. Gazi Üniversitesi, TÜRKSOY, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrasya Yazarlar Birliği  gibi kurumların katkılarıyla  19 Şubat’ta düzenlenecek uluslararası konferansa Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde bulunacak.

Konferans, Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Salonunda yapılacak. Saygı duruşu ve Milli Marşla başlayacak konferansın içeriği, belgesel gösterimi,  konser ve şiir dinletileriyle zenginleştirilecek. Programa, Gazi Üniversitesi Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan gibi alanında başarı kaydetmiş pek çok isim de katılım gösterecek.

İki ayrı oturumdan oluşacak programın ilk oturum başkanlığında Gazi Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, ikinci oturum başkanlığında ise Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu bulunacak.

Mağcan Cumabay Kimdir?

Magcan Cumabay 1893’te Kazakistan’ın Akmola bölgesinde doğdu. Dünyaya geldiği çağda, ülkesi Rus işgali altındaydı. Çocukluk yıllarında Rusya’da I. Bolşevik ihtilali gerçekleşmiş; gençlik zamanında da 1917 Komünist devrimi olmuştu.

Magcan bu vakitlerde Türkistan’ın pek çok önde gelen aydınıyla tanışıp, karşılıklı fikir alış­verişinde bulundu. Birkaç yabancı dili mükemmel bilen, bir şair, bir fikir adamı, bir Türk milliyetçisiydi. Türklerin Kazak, Kırgız, Özbek, Türkmen, Tatar vs. isimleri altında kabile milliyetçiliğiyle değil, birlik içinde, büyük Turan ülküsüyle selamete çıkacağına inandı.

Rus çarlığı dağılırken bir kısım Türk milliyetçisi kurtuluşun önce bölgesel hürriyetlerin sağlanmasıyla kazanılacağını düşündü. Bu yüzden Rusya’da, I. Bolşevik ihtilalinden sonra Kazak Türklerinin bağımsızlığını sağlamak amacıyla bir “Alaş Hareketi” başlatıldı (bütün Kazak Türkleri kendilerinin Alaş adlı bir atadan türediklerini sanırlar).

Magcan Cumabay da Alaş üyelerinden birisiydi. Ancak Rus Çarlığında meşruti yönetimin feshi ve arkasından çıkan I. Dünya Savaşı bu hürriyet faaliyetlerine set çektiyse de, Türk-Kazak milliyetçileri özellikle 1916 Türkistan Ayaklanmasında aktif rol oynadı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!