Alişir Nevai TÜRKSOY’da Anıldı

Mart 15, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan , Türkiye 993 Görüntülenme
TÜRKSOY’un geleneksel olarak her ay gerçekleştirdiği, ‘Türk Dünyasının Öncüleri” konferanslarının 7’incisinde Türkçeyi yüksek bir sanat dili halinde işlemeye çalışan ve çalışmalarıyla Türk diline değer kazandıran üstün bir bilgin ve devlet adamı olan Alişir Nevai anıldı.
Konferansın açılış konuşmaları, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamkhadjayev ve TBMM Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen tarafından gerçekleştirildi.
Etkinlikte Alişir Nevai Üniversitesi Dil ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nodirbek Jurakuziyev, Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Şarkıyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oras Sapaşev, Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Tülay Köseoğlu ve İstanbul Aydın Üniversitesi Orta Doğu ve Kafkasya Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kamil Veli Nerimanoğlu konuşmacı olarak yer aldı.
Konferans kapsamında Türk kültürüne hizmet madalayaları da takdim edildi. Etkinliğin kültürel programı kapsamında ise Özbekistanlı öğrenciler tarafından Alişir Nevai’nin şiirlerinin seslendirildiği şiir dinletisi ve Ozan Mehmet Sabir Karger tarafından ise şairin sözlerine bestelenmiş şarkılardan oluşan bir konser verildi.
Hulkar Burhanova

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!