Altınköprü Katliamının 29. yılı

Mart 28, 2020 0 Yorum Analizler , Dünya 350 Görüntülenme
Altınköprü Katliamının 29. yılı

Türkmenler Irak’ta çeşitli dönemlerde ve farklı bölgelerde Irak’ın eski rejimi tarafında katliamlara maruz kaldı. 28 Mart 1991’de yaşanan Altınköprü Katliamı da bu katliamlara bir diğerini daha ekledi.

Bu tarihte Irak’ın eski lideri Saddam Hüseyin’e bağlı askerler Irak halkının ayaklanmasına karşı Kerkük iline bağlı Altınköprü kasabasına girdiler. Saddam’ın askerleri çocuk, yaşlı, genç ve kadın fark etmeksizin 100’den fazla kişi tutukladılar. Türkmenler kasabanın hududu dışına çıkarıp mermilere dizildiler.

28 Mart’tan önce Irak’ın güneyinde ortaya çıkan rejim karşıtı ayaklanmalar kuzey bölgesine de uzanmaya başlamıştı. Şubat ayının sonlarında ortaya çıkan halk ayaklanması Mart’ta da devam etti.

17 Mart 1991 tarihinde ayaklanmaları bastırmak amacıyla Irak askerleri ağır silah türleriyle Kerkük iline doğru hareket ettiler. Asker güçleri Kerkük ili etrafında yer alan askeri üst Halid Kampında toplanmayı amaçlıyorlardı. Bu yüzden Kerkük kilit bir noktayı oluşturuyordu.

Asker sivil halka karşı operasyon başlattı. Saldırının erken saatlerinde Kerkük şehir merkezinin yanı sıra köylerde yaşayan halk da dehşete kapılmıştı.

Bu soykırım günlerinden sonra şehitlerin aileleri şehirlerinden sürüldü. Söz konusu şehitlerin naaşları Kerkük ili yol kınarlarına atılmış bulundu.

Altınköprü katliamı, Türkmenlere karşı işlenen bu çirkin katliam, Irak’ın eski rejim (Saddem Hüseyin) döneminde Türkmenlerin Irak’ta maruz kaldıkları katliamlar yalnızca biri.

Yüce Tanrı Türkmen/Türk şehitlerimizin mekanını cennet eylesin.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!