Anadolu’daki Balkan’ın Seçimi

Temmuz 2, 2021 0 Yorum Balkanlar , Türkiye 187 Görüntülenme
Anadolu’daki Balkan’ın Seçimi

Adana Balkan Türkleri Derneği’ni ziyaret ettim. Burada bir çay içimlik durdum daha sonra Ankara’ya devam ettim. Esasında birçok dostla sözleşmemize rağmen güneşin kavurduğu ve hava sıcaklığının 42 dereceye ulaştığı Adana’dan erken dönmemin bir başka sebebi daha vardı. Dernekte 1989 göçmeni olduğunu ifade eden bir çifte vatandaş, Bulgaristan’da doğma Adana’da var olma bahtiyarlığını yaşayan bir kardeşimizle bir araya geldik.

2000 yılında Anamur’da başından geçen bir olayı anlattı. “Anamur’da kumsalda gençler aralarında Bulgarca konuşuyorlardı. Oldukça kalabalıktılar. İlk defa Türkiye’ye gelmişler. Güneşleniyorlardı. Sonra kendi aralarında konuşmalarında -Türkçeyi geliştirmemiz gerekiyor. Çok çalışmamız gerek. Birbirimizi kaybetmemeliyiz- sözlerini duydum. Birisi Mustafa KARADAYI, diğeri ise Ruşen RIZA idi” diyor. Heyecanla anlatıyordu. Hatta fotoğraf bile çıkarıp gösterdi. O ana kadar sessiz duran eşim “yanlarında iki de küçük çocuk var mıydı?” diye sordu. Soydaş “evet” deyince, eşim “İşte o grubun başında ben vardım. Onlar benim çocuklarımdı” dedi. O günleri yaşadık.

Derneklerde hummalı çalışmalar var. Çifte vatandaşları sandığa götürme çalışması. Birçok belediye kendisine gelen talepleri karşılıksız bırakmıyor. Elinden geleni yapıyor. Bulgaristan’daki seçimlere katılımın iki ülke arasında bağların güçlenmesi olduğunu biliyor herkes.

Hamasi nutuk, kuru gürültü heyecan yerine Anadolu’daki Balkanlar adım adım çalışıyor. Balkanlar’daki Anadolu’yu var etmek için.

Siyasi kaygılar içinde tatlı rekabetlerin yaşandığı, Balkanlarda ve Anadolu’da birçok kişinin yaylım ateşine tutulduğu da yok değil. Hayat tecrübem şunu öğretti: hedef koyacaksın, sabredeceksin, inanan insanlarla yola çıkacaksın, çalışacaksın. Başaracaksın. Başaramadığın zaman gerekçe aramayacak ve gereğini yapacaksın. Kırık sandalyede oturmak bazen içine gömüldüğün koltuklardan daha iyidir.

Bulgaristan erken genel seçimlerinde 15 Haziran’a kadar 120 sandık açılması için gayret gösteren ve başaran Türkiye’de yaşayan Türkiye ve Bulgaristan vatandaşlığı olan kardeşlerime, sivil toplum kuruluşlarına ve yerel yönetimlerimizin fedakâr temsilcilerine teşekkür ederim. Hedefteki 120 sandık hedef sapması ile 112 sandık açılabildi. Olsun.

Adana’dan erken dönmemin bir başka sebebi daha vardı dedim. O da çalışmadan geçen zamanın israf olduğu düşüncesidir. Çünkü Yaradan’ın varlığını göklerde, yerlerde, birilerinin etek uçlarında arayanlara rağmen, bana bir çay içimlik durduğum mekânda “çalışma zamanı” hatırlatması için ortaya çıkan hatıramız yetti.

Mavrakolikler, senaryo kahramanları, sen-benle var olanlar, dün ak dediklerine bugün kara diyenlere inat, dernek veya siyasi çekişmeler içinde milli varlığımıza kast edenlere inat hedefimizde hür iradesi ile nereye oy vereceğini bilen soydaşın oyunu yönlendirme gayretinden çok onu sandığa götürmek vardır.

Yazdım hedefimi bir kenara. Başaracağımıza inanıyorum. Bu başarı Bulgaristan’daki seçimlere katılım başarısı değil aynı zamanda “onlar ne kadar ki” sorusuna muhatap edildiğim Anadolu bozkırına verilecek “Anadolu’daki Rumeli sadece Mustafa Kemal değildir” cevabıdır.

Bu cevap, Elazığ, Urfa, Diyarbakır, Halep’e uzanan biz varız cevabıdır.  Bu cevap Samsun’dur, Amasya’dır, Erzurum’dur, Sivas’tır. Bu cevap Rasattepe’den bakan bir çift mavi gözdür.

Peki, yüzü kavrulan, Anadolu coğrafyasına 11 Temmuz 2021’de seçimlere katılım sağlayarak Srebrenica şehitler pınarından, Türkan çeşmeden,  bir bardak su vermeye siz var mısınız? Hem oy kullanmaya hem de oy kullanması için insanları sandığa götürmek milli mücadelemiz kadar önemlidir. Yoksa siz de mi bu seçimleri sadece Bulgaristan erken genel seçimleri olarak görüyorsunuz? Yoksa siz size çizilen alan kadar küçük müsünüz? Tercih sizin ama Türkiye’de sandığa gitmek Türkiye’deki Balkan Türklüğünün var olduğunun bir göstergesi olacaktır. 350 bin çifte vatandaş var sözünü çok duydum. 500 bin diyen de oldu. Ama seçimlere katılım kırk bini aşmıyor… İşte durumumuz, halimiz bu.

Ümitsiz miyim asla. Bu güne kadar bir başkasına kötü diyeni gördüm ama kötü Balkanlı görmedim.

Haydi Kalın sağlıcakla…

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!