Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu Konserleri

Aralık 14, 2018 0 Yorum Kültür , Röportajlar , Türkiye 427 Görüntülenme
Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu Konserleri

Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu konseri,  13 Aralık Perşembe günü Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Türk Dünyasının geleneksel müziklerinin yurt içi ve yurt dışında tanıtımını amaçlayan topluluk, Şef Abdullah Alper Kurbani’nin yönetiminde sanat severlerle buluştu.

Kazakistan Cumhuriyet’inin Bağımsızlığının 27. yıl dönümü nedeniyle Kazak halk ezgisi “El Ayrılgan” ile başlayan konser, Barkortostan, Azerbaycan, Kırgızistan, Hakasya, Kırım, Tuva, Uygur, Makedonya, Kaşkay, Türkmenistan, Kıbrıs, Türkiye, Özbekistan, Karaçay, Kerkük, Tataristan ve Gagauzya’nın geleneksel müzikleri ile devam etti.

Konserde Türkçe konuşan tüm bölgelerin geleneksel müziklerinin yanı sıra geleneksel dans gösterileri de büyük ilgi gördü.

Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu solistleri arasında yer alan Murat Zühtü Uçaner ORHAAJANS’a topluluk ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türk Dünyasında bir anlamda biz ilk olduk. Sadece Türkiye’de değil, tüm Türk Dünyasında konserler veriyoruz. Türk dünyasının farklı yerlerinde sahne aldığımız zaman oldukça ilgiyle karşılanıyoruz çünkü onlar için de bir ilki oluşturuyor konserlerimiz. Tüm Türk Dünyasının müziğine dair örnekler sunuyoruz”.

Her yıl Ankara’da en az iki konser verdiğini bildiren Uçaner: “2002 yılında Türk Dünyası Müzik Topluluğu resmi bir topluluk olarak kuruldu. Konserlerimiz ilk olarak Türkiye’de başladı. O tarihten bu yana devlet topluluğu sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp yurt dışında da konserler veriyor. Daha sonra yavaş yavaş Türk Dünyasının diğer bölgelerinde de işbirliği yapılmaya başlandı” dedi.  Topluluğun turnelerine de değinen Uçar: “TÜRKSOY’un müzik orkestrası ile de ortak çalışmalarımız var. Turneler düzenliyoruz. Bu kapsamda Balkan turnesi gerçekleştirdik. Makedonya’da sahne aldık” ifadelerini kullandık.

Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu dans sanatçısı Gökçe Küçükbakar da konsere ilişkin duygularını ORHAAJANS ile paylaştı:

“Yaklaşık olarak 10 yıldır profesyonel olarak topluluğun gösterilerinde sahne alıyorum. Bugün Nazım Hikmet Kültür Merkezinde çok güzel bir konser ile seyirciyle buluştuk. Coşkulu bir konser oldu. Seyircilerin beğenisi ise bizi oldukça mutlu etti” dedi.

Topluluğun sıradaki konserinin 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da sahne alacağını bildiren Küçükbakar, TÜRKSOY ortaklığıyla 18 Aralık’ta Kültür Başkentinin kapanış programını gerçekleştirileceğini ve Özbekistan’dan, Tataristan’dan, Azerbaycan’dan Gagauzya’dan sanatçıların yer alacağını bildirdi.

Geçen sene Nevruz kutlamaları kapsamında Balkan turnesinin gerçekleştirildiğini söyleyen Küçükbakar şunları kaydetti: “Sofya, Üsküp, Gostivar, Tiran, Saray Bosna’da konserler verdik. Önümüzdeki Nevruz’un nerede gerçekleşeceği 2019 Kültür Başkenti ile birlikte belli olacak. Topluluğumuzla hem yurt içi hem de yurt dışında Türk Dünyasının Müzik ve danslarını tanıtıyoruz. Ben de bu topluluğun bir parçası olmaktan son derece mutluyum”.

Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu, Ali Özaydın tarafından 2000 yılında kurulmuş ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyete geçmiştir. Abdullah Alper Kurbani’nin Sanat Yönetmenliğinde çalışmalarını yürüten topluluk, Türk Dünyasının ortak kültürel değerleri içerisinde çok önemli yer tutan geleneksel müziğin korunmasını ve yaşatılmasını amaç edinmiştir.

Topluluk sanatçıları, Anadolu klasik ve halk çalgılarının yanı sıra dombıra, kılkopuz, tar, rübap, garmon, şankopuz, gıcek, dutar, şeştar gibi Türkistan Türklerinin çalgılarını icra etmektedir. Bu çalgıların bir kısmı topluluğun bünyesinde yer alan çalgı yapım atölyesinde imal edilmektedir.

 

 

Aigerim Sarpekova

Gulsum Mustafova

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!