Ankara’da Bangladeş Kültür Akşamı

Aralık 12, 2017 0 Yorum Bölgeler , Dünya , Fotoğraflar , Kültür 1391 Görüntülenme
Ankara’da Bangladeş Kültür Akşamı

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği ülkenin 46. Zafer bayramı kutlama amacıyla dün akşam “Bangladeş Kültür Akşamı” etkinliği düzenledi. Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi M. Allama Sıddıki ve eşi Rashna Faruk Siddiki’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe, Türkiye-Bangladeş Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider de katıldı.

Büyükelçisi M. Allama Siddıki yaptığı konuşmada, Bangladeş’in 16 Aralık 1971’de Pakistan’dan bağımsızlığını kazandığını belirterek, Bangladeş’e kurtuluş savaşında destek veren tüm ülkelere teşekkür etti. Siddiki Bangladeş ve Türkiye’nin iki kardeş ülke olduğunu hatırlatarak arasındaki ikili ilişkilerin gayet iyi olduğunu dile getirdi.

Türkiye-Bangladeş Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Gizligider yaptığı konuşmasında “Türkiye ve Bangladeş ilişkileri sadece iyi ilişki değil kardeşlik ilişkisidir” sözlere yer verdi. İslam dünyasının zor günler geçirdiğini ve eskisinden daha fazla birleşmenin gerektiğini vurgulayıp “Eğer bir olabilirsek ve Dünya 5’ten büyüktür diyebilirsek, gelecek bizimdir.” ifadelerini ekledi. Ebubekir Gizligider, Bangladeş’e, Arıkanlı Müslümanlara verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın 7 Mart 1971 tarihinde yaptığı tarihi konuşmanın videosunu gösterildi. Etkinlik Bangladeş’ten getirilen özel dans gurubunun halk dans gösterileri ile devam etti.

 

Labib Faisal

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!