Ankara’da Uluslararası Anadili Günü Kutlandı

Şubat 23, 2018 0 Yorum Türkiye 1103 Görüntülenme
Ankara’da Uluslararası Anadili Günü Kutlandı

ANKARA – Milli Kütüphane Konferans Solonu’nda Uluslararası Anadili Günü kutlandı. Anadilinin önemine vurgu yapan programda davetliler Bangladeş şehitlerinin anısına yakalarına siyah kurdele taktı.

Milli Kütüphane Konferans Solonunda21 Şubat Uluslararası Anadili Günü kutlandı. Programa, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığından yetkililer, Ankara’da görev yapan yabancı temsilciler, diplomatlar, akademisyenler ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın Türkiye Bursları ile öğrenim gören Bangladeşli öğrenciler de katıldı. Davete katılan konuklar Bangladeş şehitlerinin anısına yakalarına siyah kurdele taktı.

Türkiye’de görev yapan Bangladeş Büyükelçisi M. Allama Siddiki açılış konuşmasında Uluslararası Anadil Günü’nün, UNESCO tarafından tanındığını ve insanlık için büyük bir miras haline geldiğini hatırlatarak, “Bugün burada anadillerin güzelliği ve savunmasını idrak etmek için buradayız” dedi.

Herkesin anadilini sevdiğini ve bunun toplumlar için çok önemli olduğuna işaret eden Sıddıki, “Anadil hepimiz için en değerli servettir.” ifadelerini kullandı.

Program, konuşmaların ardından şarkı, şiir ve farklı ülkelerden gelen oyuncuların çeşitli katkılarıyla devam etti. Daha sonra misafirlere geleneksel Bangladeş yemekleri ikram edildi.

21 Şubat Olayları

Bangladeş’in başkenti Dakka’da, 21 Şubat 1952’de, Bangla dilinin Pakistan’ın resmi dillerinden biri olarak tanınması için gösteri yapan öğrencilere polis tarafından ateş açılmış ve çok sayıda öğrenci öldürülmüştü. O tarihten itibaren 21 Şubat dünyadaki bütün Bengalliler için simgesel bir gün haline geldi.

Uluslararası Anadili Günü

 Kasım 1999’da UNESCO’nun Paris’teki merkezinde yapılan Genel Kurul Toplantısında kabul edilen Uluslararası Anadil Günü, 188 ülkede her yıl 21 Şubat tarihinde kutlanıyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!