Aral’da yeraltı su kaynağı bulundu

Ocak 28, 2019 0 Yorum Türkistan 895 Görüntülenme
Aral’da yeraltı su kaynağı bulundu

Sovyetler Birliği döneminde yapılan plansız tarım siyaseti, dünyanın en büyük dördüncü gölü Aral’ın yüzde 90’ını kurutmuş ve çöle dönüştürmüştü. Aral’ın kuruması, insan eliyle gerçekleştirilen en büyük doğal afetlerden biriydi. Fakat Aral Gölü’yle ilgili Özbekistan medyasında yer alan bir haber bütün korkulara yeni bir umut oldu.

Türkistan’ın biricik “denizi” Aral kuruyup, tarihte kalmak üzere. Sirderya ve Amuderya nehirlerinden su alan göl büyüklüğünden dolayı Aral Denizi olarak bilinir. 1960’lı yılların yanlış tarım siyaseti üzerine gölün su veren nehirlerle bağlantısı neredeyse kopmuştur. Gittikçe suyunu kaybeden gölün günümüzde çok küçük bir kısmı kalmıştır. Su kaybıyla beraber bölgede çok büyük ekolojik sorunlar ve en önemlisi genetik hastalıklar yaşanmaktadır.

Son günlerde, Özbek medyasında Aral gölüyle ilgili paylaşılan bir haber binevi müjde oldu. Gölün çoktan çöl olmuş bir bölgesinden yeraltı su kaynağı bulundu.  Uza.uz’un verdiği bilgilere göre, Karakalpakistan’ın Möynak ilçesinden 200 kilometre, başkenti Nukus’tan 400 kilometre uzaklıkta bulunan kaynak suyu 260-280 metre derinlikten çıkmaktadır.  Su verimi saniyede 7 litredir. Minerallik oranı  bir litrede 3 gramm, su sertliği ise 6 miligrammı oluşturmaktadır.


Uzmanların Aral gölünden beklentileri oldukça umit verici. Uza.uz’da belirtildiği gibi, benzer yeraltı su kaynakları gölün diğer bölgelerinde de bulunabilir. Eğer beklentiler gerçekleşirse, Aral gölünün çevresinde yaşamakta olan nüfusa tatlı su temin edilecektir. Çünkü bölge yıllardır tuzlu su ile mücadele etmektedir. Hem insani ihtiyaçları, hem de tarımsal ihtiyaçları karşılamayan tuzlu su yukarıda dile getirildiği gibi tehlikeli sonuçlara ve can kaybına neden olmaktadır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!