Asrın projesi “Türkmen Gölü”

Mart 7, 2019 0 Yorum Türkistan 464 Görüntülenme
Asrın projesi “Türkmen Gölü”

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Karakum çölünde inşa edilen Altyn Asyr Türkmen gölünü uluslararası örgüt temsilcileri eşliğinde ziyaret etti. Türkmen lidere bölgede inşa edilmesi planlanan projeler anlatıldı.

Uzun vadede hayata geçirilecek projeler arasında balıkçılık çiftliği, tarım, deve ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği var. Bu alanlarda çalışacaklar için ise 68,8 hektar alanda 2 aşamada kasaba inşa edilecek.

Türkmenistan’da asrın projesi olarak adlandırılan 103 km uzunluğu 18.6 km genişliği, ortalama derinliği 70 metre olan 132 m3 kapasiteli Karakum çölünde devasa bir yapay göl, Türkmenistan’ın iklimini değiştirmesi bekleniyor.
Daşoğuz, Ahal ve Balkan vilayetlerinin birleştiği noktada inşa edilen göle 2 bin 600 km uzunluğunda kanallar ile su getiriliyor. Aynı zamanda drenaj kanallarıyla da göle su taşınıyor.
Uluslararası Aral Gölünü Kurtarma Fonu ve Kalkınma Komisyonu tarafından da onaylanan proje, Aral Gölü bölgesinde ekolojik ve ekonomik durumun iyileştirilmesi çerçevesindeki projeler kapsamına alındı.

Şimdiye kadar projeye devlet bütçesinden 553 milyon 378 bin dolar harcandı. Gölün faaliyete geçmesi ile tarım alanlarının genişlemesini ve bu alanların atık sularının tek bir merkezde toplanmasını sağlayacak.

 

Atsız Beyoğlu

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!