Astana’da Eko Camii Halka Kapılarını Açtı

Mayıs 11, 2018 0 Yorum Kültür , Türkistan 1110 Görüntülenme

Astana’da ilk Eko Camii projesi hayata geçirildi. Caminin özelliği yeni teknoloji ile çalışması, güneşten enerji üreten paneller sadece camiyi değil şehre de enerji kaynağı olacak.

Bugün Astana’da ilk Eko Cami halka kapısını açtı. Caminin tarzı diğerlerinden farklı olduğunu söyleyen Kazakistan Din İşleri Bakanı Darhan Kaletayev yeni caminin Post-modern tarzda olduğunu söyledi. Kaletayev : “Caminin özelliği yeni teknoloji ile çalışması, güneşten enerji üreten paneller sadece camiyi değil şehre de enerji kaynağı olacak” dedi.

Din İşleri Bakanı Kaletayev : “Yapıtın inşası Kazak halkının din anlayışındaki kuralları ihlal etmiyor.  Bu, dünyanın ilk camisi değil elbette, fakat bunun gibi ekosistemlerle çalışan camiler dünya üzerinde parmak üzerinde sayılabilir kadar az. Cami din ile modern çağımızın yeni teknolojileri ile uyumlu olarak inşa edildi. Son tarihler birçok Arap ülkelerinde camiler eko-sistemli inşa ediliyor” ifadelerini kullandı.

Kazakistan’da toplam 2600 cami bulunuyor.  750 kişilik Eko Camii Astana’da yapılan 9. camii olma özelliğini taşıyor. Beyaz gül ve pırlantaya benzetilen camii mimar  Sagındık Canbulatov tarafından tasarlanıp hayata geçirildi.

Altı kez jüri oyuna sunuldu

Mimar Sagındık Canbulatov’un sözüne göre diğer camilerden dış görünüşü ile epey farklılık gösteren yapı hayata geçirilmesi için altı kez jüri oyuna sunuldu. İnsanlar camilerin geleneksel yapısına alışmış olmasından dolayı camilere yeni bir biçim getirmenin zor olduğunu da dile getiren mimar eseri hakkında şöyle açıklamada bulundu:

“Cami kazak geleneksel süslemeleri ile post-modern tarzın bir noktada buluşturan, eko-sistemli bir yapı özelliklerini taşıyor.”

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!