Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk Konseyi Genel Sekreterini ve Türk Ticaret ve Sanayi Odası heyetini kabul etti

Kasım 5, 2020 0 Yorum Kafkasya , Türkistan , Türkiye 435 Görüntülenme
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk Konseyi Genel Sekreterini ve Türk Ticaret ve Sanayi Odası heyetini kabul etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, 2 Kasım günü Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk Dili Konuşan Ülkeleri İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, Türk Ticaret ve Sanayi Odası  Rifat Hisarcıklıoğlu, Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adham İkramov ve Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Marat Şarşekeyev’i kabul etti.

İlham Aliyev, “Türk Dili Konuşan Ülkeleri İşbirliği Konseyi Ticaret ve Sanayi Odası’nın Bakü’de toplanması çok önemli bir olay. Azerbaycan’ın şu anda vatan savaşı yürüttüğü düşünüldüğünde, bu görüşme ayrı bir önem taşımaktadır. Bu görüşmeyi destek ve dayanışma simgesi olarak bilirim ve bunun için teşekkür ederim. Bu toplantı, ülkemize manevi destek sağlayan olağanüstü bir toplantıdır.” ifadelerini kullandı.

Aliyev: “savaşın ilk günlerinden itibaren Türkiye ve diğer kardeş ülkelerin desteğini hissediyoruz. Malumunuz, Türkiye Cumhurbaşkanı sevgili kardeşim Recep Tayyip Erdoğan, bize ilk desteği verdi ve çok önemli açıklamalarda bulundu. Azerbaycan’ın yalnız olmadığını, Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olduğunu belirtti. Bundan sonra, diğer dost kardeş ülkelerin devlet başkanları – Pakistan, Afganistan ve diğer ülkelerin liderleri – bizi destekledi. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin bizi desteklemesine ve Konsey’in çok önemli bir açıklamada bulunmasına sevindim. Bu, Türk dili konuşan ülkeler arasındaki birliğin, dayanışmanın bir tezahürüdür. Aynı zamanda Azerbaycan’ın küresel ölçekte de çok destek aldığını söyleyebilirim. Bağlantısızlar Hareketi, BM’den sonra dünyada en büyük ikinci, 120 ülkeyi birleştiren uluslararası bir kurumdur. İslam İşbirliği Teşkilatı da bizlere desteklerini dile getirdi. Bu da elbette davamızın haklı olduğunu, toprak bütünlüğünü yeniden tesis ettiğimizi,aynı zamanda bu örgütlerde birleşmiş ülkelerin Azerbaycan’a yönelik tutumunun bir tezahürüdür”, diye konuştu.

Türk Keneşi Genel Sekreteri Amreyev, “Türk iş dünyası bu kez kardeş Azerbaycan’ın sesini tüm dünyaya duyurmak için Bakü’ye geldi. Türk Konseyi ve Türk Dünyası, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı saldırılarının başladığı ilk günden itibaren kardeş Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu açıklamalar yaparak belirttik. Gence’ye gittim. Ve orada, basın temsilcileriyle yaptığımız bir toplantıda, daha da taviz vermeyen kararlı tutumumuzu ifade ettik. Azerbaycan’ın Vatanseverlik Savaşında Azerbaycan’ın yanındayız. Azerbaycan’ın işgal altındaki toprakların kayıtsız şartsız iade edilmesini isteriz.  Türk Dünyasının ve Türk Konseyi’nin Azerbaycan’ı desteklediğini tekrar etmek isteriz. Anlaşmazlığın yalnızca egemenlik, toprak bütünlüğü çerçevesinde ve uluslararası toplum tarafından tanınan Azerbaycan Cumhuriyeti sınırlarının dokunulmazlığı temelinde çözülmesi gerektiğini belirtiyoruz”, ifadelerini kullandı.

Amreyev: “Bugünkü etkinliğimizde – Türkçe konuşan devletlerin Ticaret ve Sanayi Odaları başkanları toplantısında, dayanışmamızı bir kez daha göstereceğiz. Kardeş Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu bir kez daha tekrarlamak istiyoruz. Dün İstanbul’da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türk Dünyası sağlık bakanları Türk Keneşi toplantısı düzenlendi. Bu etkinlikte, kardeş Azerbaycan’a bir kez daha tam ve çok yönlü desteğimizi ifade ettik”, dedi.

Daha önce Türk Konseyi çatısı altında faaliyet gösteren Türk Ticaret ve Sanayi Odasının Bakü’de düzenlenen olağanüstü toplantısında, Türk dünyası iş camiasının Azerbaycan’a desteğinin ifade edildiği bildiri kabul edildi. Bildiride, Türk Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin, işgalden kurtarılan bölgelerde gerçekleştirilecek altyapı ve kalkınma projelerine katkı sağlamaya hazır olduğu belirtmişti.

Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın saldırılarına karşı Azerbaycan’a destek vermek için Bakü’de bulunduklarını ifade etmişti.

Hisarcıklıoğlu, “Topraklarını işgalden kurtarma mücadelesi veren kahraman Azerbaycan ordusuna başarılar diliyorum. Azerbaycan ordusunun gösterdiği ilerleme tüm Türk dünyasına gurur vermekte ve sevindirmektedir. Karşılıklı yardım ve dayanışma içinde bu savaştan Azerbaycan halkının destan yazarak çıkacağına inanıyorum. Azerbaycan halkı gelecek nesillere bırakmak üzere altın harflerle tarih yazmaktadır. Hem Türk Dünyası  hem de Türk iş camiası olarak işgalden kurtarılan bölgelerin gelişmesi için her türlü katkıyı sağlamaya hazırız”, ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Kaynak: https://azerbaijan.az/ru/news/4832

 

 

Yazar:

Suinbay Suyundikov

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!