Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesinde Komuoyu Tartışmaları

Mayıs 14, 2018 0 Yorum Kafkasya 774 Görüntülenme
Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesinde Komuoyu Tartışmaları

GENCE – Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi’nde (ADAU) “İrevan’sız 100 Yıl” başlıklı kamuoyu tartışması düzenlendi. Günümüzde Ermenilerin bulunduğu Azerbaycan’ın tarihi topraklarından, Erivan (İrevan) şehrinin Ermenilere verilmesi meselesi ele alındı.

Program Uluslararası Bilgi ve Bölgesel Araştırmalar Derneği ile beraber organize edildi. Üniversitenin akademik heyeti ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını üniversitenin rektörü, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisinin muhabir üyesi Prof. İbrahim Caferov şimdiki Ermenistan’ın bulunduğu Azerbaycan’ın tarihi topraklarından, aynı zamanda şimdiki Erivan (İrevan) şehrinin Ermenilere verilmesi ile ilgili konuştu.

Rektör bu toprakların Azerbaycan halkına mahsus olması Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından defalarca resmi şekilde beyan edildiğinin altını çizdi. Rektör: “Onu da biz dünya birliğine, kamuoyuna iletiyoruz ki, sadece Dağlık Karabağ değil, şimdiki Ermenistan da bizim tarihi topraklarımız. Sadece sözle değil, biz delillerle dünya birliğine bunu iletiyoruz. Bilimsel eserler, tarihi kitaplar yazılmakta, arşivler kaldırılmakta. Bunu kanıtlayan yeteri kadar tarihi belge mevcuttur. XIX yüzyılın başlarında İrevan Hanlığının nüfusunun 80 faizini Azerbaycanlılar teşkil ediyordu. Biz birkaç sürgüne maruz kaldık. Bütün bunları biz iletmeliyiz, iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Bilgi ve Bölgesel Araştırmalar Derneği Başkanı Zaur Garipoğlu, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yanında Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Konseyinin 2018 yılı için ilan ettiği hibe yarışmasında “İrevan’sız 100 yıl konusunda tedbirlerin teşkili sosyal ağlarda bilgi savaşının güçlendirilmesine destek” projesi ile yer alarak kazandı.

2018 yılında Devlet Başkanı İlham Aliyev’in kararı ile Cumhuriyet yılı ilan edildiğine değinen rektör bu yıl tarihi Azerbaycan kenti olan İrevan’ın Ermenilere verilesinin ardından 100 yıl geçti.

Etkinliğin ADAU-da düzenlenmesinin amacı üniversitenin idari binasının Azerbaycan Halk Cumhuriyeti hükümeti ve Ulusal Konseyinin 3 ay boyunca tam burada görev yapmış olmasıydı.

Programda savaş gazisi Kadınlara Sosyal Yardım Derneği Başkanı Radde Abbas, üniversitenin Sosyal Bilimler ve çok kültürlülük bölümü başöğretmeni Azer Ahundov, öğretmen Sebine Alizade tarihi olayları dile getirerek Azerbaycan’ın ezeli topraklarında Ermenistan adlı bir devletin oluşturulmasını, İrevan’ın güzeşte gidilmesinin halkımızın trajik sayfalardan biri olduğunu dile getirdiler.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!