Azerbaycan’ın bağımsızlığının  27. yıl dönümü Ankara’da kutlandı

Ekim 20, 2018 0 Yorum Kafkasya 651 Görüntülenme
Azerbaycan’ın bağımsızlığının  27. yıl dönümü Ankara’da kutlandı

 YTB kapsamında farklı kurum ve kuruluşlardan davetlilerin, Ankara’da eğitim gören Azerbaycanlı öğrencilerin  katılımıyla Azerbaycan’ın bağımsızlığının yıl dönümü kutlandı.

Azerbaycan’nın bağımsızlığının 27. yıl dönümü ankara’da da kutlandı. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ( YTB) tarafından düzenlenen program her iki ülkenin bağımsızlığı ve istiklali uğruna şehit düşenler için saygı duruşuyla başladı.  Türkiye ile  Azerbaycan’ın milli marşlarının okunduğu tören sonrasında davetlilerin konuşlamarıyla devam etti.

Törende YTB başkan yardımcısı Sait Yusuf, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Cavid Abdullahzade ve Prof. Dr. Hanım Halilova’nın konuşmaları yer aldı. Milli mücadele yolunun canlı şahidi olan Hanım Halililova bağımsızlığa giden yolu, karşılaştıkları zorlukları katılımcılarla anlattı.

Program hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Azerbaycan Milli Bağımsızlık Günü 

27 yıl önce 18 Ekim 1991 tarihinde Azerbaycan bağımsızlığını ilan etti. 71 yıl Sovyetlerin işgali altında olan halk zor günlerden geçerek nihayetinde işgalden kurtulmayı başardı.

Kurtuluşun  ve bağımsızlığın anasına her yıl Azerbaycan’da 18 Ekim Azerbaycan Milli Bağımsızlık Günü olarak kutlanıyor. Ülkede ve dünyanın pek çok yerinde bu gün törenler, kutlamalar eşliğinde gerçekleşiyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!