Azerbaycan’ın Karabağ Harekatı

Ekim 1, 2020 0 Yorum Kafkasya , Türkiye 122 Görüntülenme
Azerbaycan’ın Karabağ Harekatı

“Bir millet iki devlet” Türkiye ve Azerbaycan kardeşliği için kullanılan bir ifade. Bu ifadenin ne kadar değerli olduğu ve sadece kelimelerden ibaret olmadığını birkaç gündür görüyoruz. Çarşıda, otobüste, tramvayda aklınıza gelebilecek hemen her yerde insanların ağzında bir kelime var: Karabağ. Azerbaycan, 27 yıl sonra Karabağ’ı işgalden azat etme harekatını başlattı.

Bu süreç, Ermenistan’da Nikol Paşinyan’ın yönetimi devralmasıyla başladı. Paşinyan’ın yönetime geldikten sonra Karabağ ile ilgili yaptığı provakatif açıklamaları ve eylemleri bölgede gerginliğe neden oldu. Yaptıklarıyla uluslararası hukuku hiçe sayan Paşinyan, Azerbaycan’ın tüm uyarılarına rağmen, eylem ve söylemlerine devam etti. Meselenin kırılma noktası, 2 ay önce Ermenistan ordusunun Tovuz şehrine saldırısıyla başladı. Ermenistan, Tovuz’a saldırarak, Azerbaycan ekonomisinin can damarları olan gaz ve petrol hatlarını almak, böylece Azerbaycan’ı, Karabağ işgaline razı etmeye çalışıyordu. Tabii bunda dış devletlerin de Azerbaycan ve Türkiye’ye karşı siyasetlerinin de etkisi vardı.

Tovuz’dan sonra geçen 2 ay sürecinde Ermenilerin, provakatif eylemleri daha da arttırdı. Buna karşılık Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, uluslararası kamuoyunun dikkatini Ermenistan’ın eylemlerine çekmeye çalıştı. Fakat, Ermenistan uslanmıyor, her defasında eylemlerini daha da arttırıyordu. Bardağı taşıran son damla, 27 Eylül sabah saat 6 sularında Ermeni ordusunun Azerbaycan askeri ve sivil hedefleri vurması oldu.

Azerbaycan ordusunun kısa zamanda toparlanıp karşı taaruz harekatını başlatmasıyla, düşman kuvvetleri cephenin gerisine atıldı. Taaruza devam eden Azerbaycan ordusu, kısa zamanda 6 köyü ve Murov dağını işgalden kurtardı. Düşman’a ağır darbeler vuruldu. Geri çekilen Ermeni kuvvetleri hıncını sivillerden alırmışçasına attığı bombalarla 14 sivili şehit ederken, 46 kişiyi de yaraladı.

Ermeni tarafının cephedeki kayıpları açıklamamasına rağmen ağır kayıplar verdiği bildiriliyor.  Bu yazıyı yazarken Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın kayıplarını: 2300 asker (ölü veya yaralı), 130 tank ve diğer zırhlı araçlar, 200 den fazla top, yaylım ateşli roket sistemleri ve havan topları, 25 Hava Savunma Sistemleri, 6 komuta merkezi, 5 Silah deposu, 50 anti-tank sistemi, 55 askeri araç, 1 adet S-300 Zenit Roket Sistemi olarak açıkladı.

Azerbaycan ordusunun temel amacı, Karabağ’a gelecek olan düşmanın ikmal yollarını kontrol altına almaktı. Bu sebepten Murov dağını alarak, kuzey taraftaki ikmal yolunu kapatmış oldu. Fakat, İran-Karabağ sınır hattını daha kapatamamıştır.

Savaş başladığından itibaren Gürcistan, silah trafiğine hava ve kara yolunu kapattı. Rusya, Gürcistan taraftan silahı taşıyamadığından, silahları Hazar denizi üzerinden İran limanına ulaştırdı. Buradan silahları teslim alan İran, tırlar ile silahı Karabağ’a taşıdı. İran, her ne kadar sözde tarafsız olduğunu duyursa da geri planda ermeni ordusunu silah ile tedarik etmektedir. İran’ın bu hareketini protesto eden Güney Azerbaycan Türkleri yolu, ateş yakarak, çivili tahta bırakarak ve araba barikatlarıyla kesmeye çalışıyor. Bununla da yetinmeyerek, silah taşıyan bazı tırları yakmak suretiyle tepkisini ortaya koyuyor. Fakat İran, olayları protesto eden Güney Azerbaycanlıları tutuklamaya başladı. Şu ana kadar 50’den fazla tutuklu olduğu bildiriliyor. Ayrıca, polisleri sokaklara dökerek, Azerbaycan Türklerinin dışarı çıkmasına izin verilmiyor.

Cephede savaş hala devam ediyor. Azerbaycan ordusu kahramanlıklarıyla resmen tarih yazıyor. Uluslararası baskılar, yakın bildiğimiz devletlerin ihanetleri ve düşman kurşununa rağmen Azerbaycan, Karabağ’ı işgalden azat edecektir. Azerbaycan’ın halkının tek gayesi budur.

 

 

Yazar:

Senan Kazımoğlu

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!