‘‘Bakıt’’ filmine Türkiye’den yine bir ödül

Aralık 6, 2018 0 Yorum Kültür , Medya , Türkistan 521 Görüntülenme
‘‘Bakıt’’ filmine Türkiye’den yine bir ödül

Kırgız yönetmen Meerim Dogdurbekova’nın ‘‘Bakıt’’ (Mutluluk) filmi, bu yıl  7’incisi düzenlenen HAK-İŞ Kısa Film Yarışması’nın uluslararası kategorisinde ‘‘En iyi görüntü’’ ödülüne layık görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla bu yıl 7’ncisi düzenlenenyarışmanın ödül töreni, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda ünlü ismin katılımıyla 29 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Törende, ulusal ve uluslararası olarak iki kategoride 11’er  dalda toplam 60 bin TL’nin üzerinde ödüller verildi.

202’siTürkiye’den olmak üzere 128 ülkeden 4 bin 104 film yapımcının katıldığı yarışmada –  Birincilik ödülüne ulusal kategoride ‘‘Kum Saati’’, uluslararası kategoride ise ‘‘Çatı Tıklatma’’ filmleri layık görülürken, Kırgız yönetmen Meerim Dogdurbekova’nın ‘‘Bakıt’’ filmi ‘‘En iyi görüntü’’ ödülünü aldı.

Dogdurbekova’nın filmi bu senenin başında, İstanbul’da 4’üncüsü düzenlenen ‘‘Peygamberler Şükran’’ uluslararası film fesitvalinde ‘‘Özel Jüri Ödülü’’ ile ödüllendirilmişti.

Bakıt filmi

‘‘Bakıt’’ filmi geçtiğimiz yıl Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi mezunu Meerim Dogdurbekova’nın bitirme tezi projesi olarak Aytış Film Stüdyosu ve SO medya şirketinin destekleriyle çekilmişti.

Filmde atları çok seven Bakıt isimli küçük bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. Hikayede babası tarafından at yarışları için eğitilen Bakıt’ın atı çalınıyor.

Film, bir yıl aralığında Rusya, Kazakistan, Çin, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Avustralya, Almanya gibi birçok ülkenin uluslararası film festivallerine katılarak takdir topladı.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!