Bakü’de 100 Yıllık Ordunun Askeri Geçidi Gerçekleşti

Haziran 26, 2018 0 Yorum Kafkasya , Kültür 830 Görüntülenme
Bakü’de 100 Yıllık Ordunun Askeri Geçidi Gerçekleşti

Bugün Bakü’nün Azadlık Meydanında Azerbaycan Ordusunun kuruluşunun 100. yıl dönümü ile ilgili askeri geçit töreni gerçekleştirildi.

Askeri geçit törenine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mihriban Aliyeva, Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanı Zakir Hasanov, diğer bakanlar, devlet memurları, milletvekilleri ve diğer  ülkelerin Bakü’deki konsolosları katıldı. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da  törene katılanlar arasındaydı.

Törende 240’dan fazla askeri teçhizat, 70’den fazla uçuş aracı, son model zırhlı araçlar, füze ve topçu tesisleri, hava hücumundan savunma sistemleri, helikopterler, insansız hava araçları gibi modern askeri tehcizatlar teşhir edildi.

Meydanda Savunma Bakanlığının, İçişleri Bakanlığının, Acil Durumlar Bakanlığının, Devlet Tehlikesizliği Hizmetinin, Devlet Sınır ve Özel Devlet Mahafaza Hizmetinin, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerinin geçit takımının yaklaşık 4000 kişilik askeri geçiti gerçekleşti.  Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları ile SOLOTÜRK, Bakü semalarında gösteri gerçekleştirdi.

Azerbaycan Ordusu 26 Haziran 1918 yılında Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kararıyla kurulmuştu.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!