Bakü’de 20 Ocak Şehitleri Anıldı

Ocak 20, 2018 0 Yorum Kafkasya 1286 Görüntülenme

BAKÜ – Tarihte “Kanlı Ocak” olarak bilinen 20 Ocak Katliamından 28 yıl geçti. Her yıl olduğu gibi bugün de Azerbaycan Türkleri Bakü Şehitler Hiyabanı’na akın etti.

1990 20 Ocak günü şehit edilenleri anmak için ilk önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve üst düzey devlet yetkilileri ziyaret etti. Geleneksel olarak düzenlenen törende Azerbaycan Milli Marşı okundu ve Ebedi Ateş Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Resmi tören bittikten sonra binlerce Azerbaycan Türk’ü Hiyaban’ı ziyaret ederek mezarlara karanfiller bıraktı. Saat 12.00’da 20 Ocak şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Aynı zamanda saygı duruşu boyunca Hazar Denizi kıyısındaki gemiler sirenlerini, caddelerdeki arabalar kornalarını çaldılar, saygı göstergesi olarak Bakü’deki bayraklar indirildi.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, büyükelçilik çalışanları, Bakü’deki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri de Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret etti. Ayrıca Bakü Büyükelçiliği, Nahçıvan ve Gence Başkonsoloslukları ile Türk Şehitliği’nde bayraklar yarıya indirildi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!