Bakü’de Osmanlı Şehitlerinin anısına sergi açıldı

Eylül 14, 2018 0 Yorum Kafkasya , Kültür 497 Görüntülenme
Bakü’de Osmanlı Şehitlerinin anısına sergi açıldı

Kafkas Islam Ordusu’nun Bakü’yü İngiliz işgali, Ermeni ve Bolşevik çetelerinden kurtarışının 100. yılında Bakü’de sergi açıldı. Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi’nde açılan sergi, Kafkas İslam Ordusu adı verilen Osmanlı ordusunun komutan ve askerlerinin anısına düzenleniyor.

Bugün açılan sergi, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliğinin desteği ile gerçekleşiyor. Bugünden itibaren açık olan sergi  yıl sonuna kadar devam edecek.

Kafkas İslam Ordusunun Bakü’ye girişi

28 Mayıs 1918 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti`nin kuruluşu döneminde bir kısmı işgal altında ülkenin işgalcılardan temizlenmesi amacıyla Kafkas İslam Orudusu Azerbaycan’ın o zamanki başkenti Gence`ye geldi.

Azerbaycan’dan katılan askerlerle 12 bine ulaşan ordu, Göyçay, Salyan, Ağsu ve Kürdemir  Bolşevik birlikleri ve Ermeni çetelerinden temizledi. Daha sonra Bakü’ye doğru ilerleyen Türk ordusu,  15 Eylül 1918 yılında 130 şehitle Bakü’yü kurtardı.

Azerbaycan’ın birçok bölgesinde, Bakü, Şamahı, Şeki, Göyçay, Kürdemir, Neftçala ve Guba’da Kafkas İslam Ordusu şehitlerinin anıt mezarları bulunuyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!