Balkanlarda Mehmetçik İçin Dua

Ocak 23, 2018 0 Yorum Balkanlar 1442 Görüntülenme

YENİ PAZAR– Sırbistan’ın Sancak bölgesindeki Camilerde, Türk Silahlı Kuvvetlerince, Afrin bölgesindeki terör örgütlerine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’na destek amaçlı sela okundu.

Sırbistan İslam Birliği’nin (IZS), Türkiye’ye destek amacıyla aldığı karar gereğince, dün gece yatsı namazının ardından tüm camiilerde kandiller yakıldı. 22 Ocak Pazartesi günü sabah ve öğle namazları arasında selalar okundu. IZS, Dış İlişkiler Sorumlusu Yakup Lekoviç, yaptığı açıklamada, 23 Ocak Salı günü yatsı namazı sonrası Yeni Pazar’daki Bor Camisinde dua edileceğini bildirdi.

Sancak Bölgesi

Sancak, günümüz Balkanlar’da Sırbistan ve Karadağ şehirlerarasında yer almaktadır.

Sancak coğrafyasının Osmanlı Devleti tarafından ilk fethi 28 Mayıs 1396 yılında olmuştur. Yeni Pazar’ın güneydoğusundaki Gluhavitsa, Yıldırım Beyazıt Han tarafından fethedilmişti. Bölgenin tamamı Sultan Mehmet Han zamanında fethedilmiştir. Bölgenin merkezi olan Yeni Pazar (Novi Pazar) kenti 1461 yılında İshakoğlu İsa Bey tarafından kurulmuştur. Sancak, Boşnak Müslüman ve diğer Müslümanların nüfus çoğunluğunu teşkil ettiği bir bölgedir. Bu bölge Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki son sancak niteliği taşıdığı için “Sancak” ismini almıştır. Sancak bölgesi Osmanlı devleti ile toprak bağlantısı kalmadığı dönemlerde de hiçbir zaman isyana kalkmamıştır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!