Balkanlar’da Türk Dizilerinin Kültürel Etkileri

Ocak 18, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar , Medya 1237 Görüntülenme

Medya günümüz toplumunu yönlendiren dördüncü kuvvet olarak kabul edilmektedir. Televizyon dizileri de önemli medya içeriklerinden birisidir.

Türk dizi sektörü de Türkiye’nin en güçlü yumuşak gücü olmuş durumda.  Gün geçtikçe büyümeye devam eden Türk dizi sektörü büyüdükçe etkisini artırmaktadır. Eurodata’nın verilerine göre şu anda dünya dizi pazarının %30’unu Türk dizileri oluşturuyor. Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarında bu rakam tahminen %50’lerden daha fazla.

Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte birçok yeni ülke ortaya çıktı. Tabi bu dağılma süreci çok kanlı oldu. Yüz binlerce insan katledildi veya kayboldu. Bununla birlikte hayatlarına normal bir şekilde devam etmek isteyen Balkan halkları savaşların acılarıyla Türk dizileriyle unutmaya çalışmaktadır.

Savaşlar sonrasında iş bulma konusunda oldukça zorluk çeken halkta en büyük işsizlik kadınlarda görülüyordu. Evleri yakılıp yıkılmış olan kadınlar evlerini toparlamakta yeniden bir yuva yapmak için çaba harcamaya başlamışlardı. Bu sıralarda tüm bu karışıklıklarda evlerinde sıkıntılarından uzaklaştıracak tek şey televizyonlarda gösterilmeye başlayan dizilerdi. Latin dizileri Türk dizilerinden önce bu bölgede gösterilmeye başlamıştı. Fakat Türk dizilerinde gösterilen aile yapısı Balkan aile yapısına daha uygun ve daha fazla ortak nokta bulunduruyordu. Bu da Türk dizilerin daha fazla ilgi görmesine sebep oldu.

Balkan kadınları bir yandan evlerini yuva yapmaya çalışırken bir yandan da dizilerle kendilerine yeni bir meşgale bulmuşlardı. Kadınlar aralarındaki sohbetleri artık dizilerdeki olaylar üzerine kuruyor, oradan kendilerine örnekler çıkarmaya başlıyorlardı.

Kadınlardan sonra erkekler de bu dizilere daha fazla karşı koyamadılar. Özellikle bol aksiyon dolu “Kurtlar Vadisi”, “Ezel”, “Kosovalı”  gibi diziler erkekler için vazgeçilmez olmuştu. Zor hayat şartları altında erkek nüfus çok fazla mücadele etmek zorundaydı. Geride bıraktıkları savaşlar herkesi silahla içli dışlı yapmıştı. Diziler de ki ana karakterlerin de kahramanlıklarına imrenerek izleyen Balkanlı erkek nüfus kendilerini bir şekilde bu karakterlerle özümsemek amacındaydı.

O dönemde eski Yugoslavya topraklarında savaş bitmesine rağmen çeşitli suç örgütleri hala faaldi. Bu örgütler zaman zaman devlet otoritesini bile aşıyordu. Neredeyse her aile içerisinde bir birey bu suç örgütlerine dolaylı ya da direk üyeydi. Tüm bunlar bu gibi dizilerin benimsenmesinde kolaylık sağlamıştı. Örnek olarak ise Kurtlar Vadisi dizisi ilk bölümünün ilk sahnesinde, Kosova’da Prizren şehrinde hikaye başlıyor. Bir diğer dizi olan Kenan İmirzalıoğlu’nun baş rolünü üstlendiği Kosovalı dizisi de isminden dolayı hemen bölgede ki Arnavutlar tarafından benimsenmişti. Tüm bunların devamında sırayla yeni diziler eklendi ve tabi ki de yeni kültürel alışkanlıklar eklendi.

Savaş sonrası Türk tüccarlar bölgeye tekstil ürünleriyle giriş yaptı. Başta bu modaya yabancı kalan halk zamanla alıştı. Balkanlarda artık birçok Türk tekstil firması şubesini açmış vaziyette. Türk tekstil firması sahipleri de Balkan bölgesinde ki pazardan ve satıştan memnun olduklarını gizlemiyorlar. Malların çok hızlı bir şekilde tüketildiğini söyleyen firma yetkilileri hemen hemen her şehirde bir mağaza açma girişimi olduklarını söylüyor. Daha sonra devreye yemek sektörü girdi. Dizilerde canlandırılan sabah kahvaltı sofraları gibi çeşitlili Türk ürünleri hemen ilgi görmeye başlamıştı. Balkanlar çarşı ve pazarlarında bu gün istediğiniz kadar Türk ürününe rastlamak mümkün, hatta Türkiye’den daha ucuz fiyatlarda bile bu ürünleri görebilirsiniz. Her sektörün yanı sıra Türk inşaat sektörü de Balkanlarda çok canlı bir şekilde. Havaalanları, lüks binalar, şehirler arası karayollarının çoğunda bir Türk firmasının imzasını görmek mümkündür.

Tabii ki diziler sayesinde hiç Türkçe bilmeyen kesim bile artık az da olsa Türkçe anlayabilmekte. Kosova’nın, Makedonya’nın, Sırbistan’ın, Arnavutluk’un en ücra köşelerinde bile Türkçe anlayan birilerini bulabilmeniz diziler sayesinde artık olası bir durum.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!