Başkent Bişkek 140 yaşında

Nisan 29, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 885 Görüntülenme
Başkent Bişkek 140 yaşında

Bugün Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’in kuruluşunun 140. yılı kutlanıyor.

Şehrin temeli 1825 yılında kurulan Pişpek kalesinin kuruluş tarihine dayanmasına rağmen, 29 Nisan 1878 tarihi Bişkek’in remsi kuruluş tarihi olarak kabul edilir. Bu günü Rusya çarlığının Ceti-Suu bölgesi komutanı Gerasim Kolpakovskiy Tokmok’taki merkezi Bişkek’e taşımayı buyurmuştur.

Başkentin ismi üç kere değiştirilir: İlk ismini Hokand hanlığının Pişpek kalesinin isminden alır. Sonradan bölgeye Sovyet iktidarının gelmesi ile Bolşevik önderlerinden Mihail Frunze’nin anısına şehrin ismi ‘‘Frunze’’ olarak değiştirilir. Sovyetler Birliği’nin dağılması ve ülkenin bağımsızlığını elde etmesi ile şehre Kırgızların tarihi kahramanı Bişkek’in ismi verilir.

Aslında ‘‘Bişkek’, Kırgızların milli içeceği olan kımızın yapımında (at sütünden yapılan içecek) sütün dövülmesi ve karıştırılması için kullanılan ahşaptan yapılmış sopaya denir.

Bişkek, Kırgızistan’ın Küzeyinde Tanrı Dağalarının eteğındeki Çüy vadisinde yer alır ve 1 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Bişkek, geniş yolları, yeşil alanları, Sovyet döneminden kalma apartmanları ve devlet binalarıyla cetvelle çizilmişçesine düzenli; yaya ve bisiklet yolları, parklarıyla oldukça ferah bir şehir görüntüsü veriyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!