Başkent Bişkek’te Türkiye Tanıtıldı

Şubat 20, 2018 0 Yorum Türkistan 1336 Görüntülenme

BİŞKEK – Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Türkiye tanıtım günü düzenlendi. Etkinlikte, Türk kültürünün yanı sıra Kırgızistan’da faaliyet gösteren Türk kurumları da tanıtıldı.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından 17 Şubat’ta düzenlenen etkinlikte, Türk kültürünün yanı sıra Kırgızistan’da faaliyet gösteren Türk kurumları da tanıtıldı.

2018 Troya Yılı etkinlik takvimi ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) 2018’de Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edildiğini duyuran afişlerine yer verilen etkinlik, Türkiye’de turizmi tanıtan filmlerin gösterimiyle başladı. Ardından ziyaretçilere Anadolu mutfağından lezzetler ikram edildi.

Etkinlikte Türk halk oyunları ve dansları ile Osmanlı geleneksel kıyafetleri tanıtıldı. Ayrıca Kırgızistan’ın tanınmış sanatçılarının Türkçe şarkılar seslendirdi. Etkinlik kapsamında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Türkiye Türkçesi Öğretim Merkezi (TTEÖMER), Kırgız-Türk Anadolu Lisesi, Kırgız-Türk Anadolu Kız Meslek Lisesi, ve Bişkek Türk Okulunda eğitim gören öğrenciler de Türkiye’ye ait yöresel oyunları sahneledi.

Kırgızistan’da eğitim gören Türk öğrencileri tarafından hazırlanan Kırgız Halk Dansı ‘Kara Jorgo’ izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Kırgız vatandaşları tarafından yoğun ilgi gören etkinliğe Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat ve eşi Vasiliki Fırat, büyükelçilik yetkilileri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bişkek Temsilcisi Atınç Keskin, Türk kurum ve kuruluşların yetkilileri, öğretmenler ve iş adamları da katıldı. Kırgızistan’da bir çok proje imza atmış Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansıda (TİKA) ve Türk dilinin  yaygınlaştırılması için önemli faaliyetlerde bulunan Yunus Emre Enstitüsü’de etkinlikte ilgi gören kurumlar arasında yer aldı.

“Kırgızistan ve Türkiye dostluğu ebedi olsun, bu tanıtımda emeği geçen her kese teşekkür ederim” diyerek ülkesini tanıtmaktan gurur duyan Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi öğrencisi Atilla Güven etkinlikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!